Medzinárodný knižný veľtrh Bologna 2015


(10. 04. 2015)
 • Bologna, kde sa už od roku 1964 koná medzinárodný knižný veľtrh venovaný literatúre pre deti a mládež, každoročne víta na jar vydavateľov, autorov, ilustrátorov, literárnych agentov a ostatných profesionálov, ktorí sa tu stretávajú, aby rozvíjali vzájomné kontakty a hľadali možnosti ďalšej spolupráce.

  V tomto roku sa veľtrh uskutočnil v čase od 30. marca do 2. apríla. Čestným hosťom 52. ročníka bolo Chorvátsko, ktorého jednoduchá a štýlovo čistá ilustrátorská expozícia vyvolávala obdiv medzi návštevníkmi. Tak ako každoročne, aj tento raz sme boli účastníkmi udeľovania cien “Bologna Ragazzi Award” a “Bologna New Media Prize” v priestoroch výstaviska.

  slovenský stánok
  slovenský stánok

            

  v bolonskej škole
  v bolonskej škole

  publikum
  prekladateľský seminár
  so študentami vo Forlí

  za stolom
  Renáta Kamenárová,
  Ľubica Kepštová,
  Miroslava Vallová,
  Peter Karpinský

  Slovenský národný stánok, ktorý pripravilo Literárne informačné centrum, sa nachádzal v medzinárodnompavilóne s vyše 300 vystavenými pôvodnými slovenskými titulmi z produkcie 36 slovenských vydavateľstiev.

  V rámci sprievodných podujatí mal úspech prekladateľský workshop autora Petra Karpinského so študentmi na univerzite vo Forli, ktorý sa uskutočnil v utorok 31. marca.

  V stredu 1. apríla sa Peter Karpinský stretol na pôde bolonskej základnej školy so žiakmi prvého stupňa, kde prezentoval svoju knihu Rozprávky z múzea záhad a tajomstiev.

  V ten istý deň sa na pôde národného stánku uskutočnilo stretnutie slovenských a zahraničných vydavateľov, odborných hostí z oblasti knižnej kultúry, pri pohári vína, spestrené čítaním poézie slovenských autorov so zapojením verejnosti v réžii talianskeho herca Fulvia Iannea.

  Celkove možno našu účasť na bolonskom veľtrhu hodnotiť ako veľmi úspešnú. Splnili sa nielen výstavné úlohy, ale významné boli aj obchodné rokovania a uskutočnili sa pracovné stretnutia v súvislosti smožnými vydaniami pôvodnej slovenskej literatúry v talianskom teritóriu.

Podujatia LIC


 

Obálka slniečka september 2013