FELIBER POETRY. Medzinárodný festival poézie


(29. 06. 2017 - 01. 07. 2017, 18:00)
 • Druh podujatia

  Domáce podujatie so zahraničnou účasťou
 • Miesto konania

  Pezinok, Modra
 • s účasťou LIC
 • Viac o podujatí

  29. júna sa začne medzinárodný festival poézie Feliber poetry, ktorý potrvá do 1. júla. Bude sa konať na viacerých miestach v Pezinku a v Modre. Pozývajú vás naň Malokarpatská knižnica v Pezinku, Literárne informačné centrum a Kultúrne centrum Modra.

  Mestá Pezinok a Modra budú žiť dva dni poéziou! Nový medzinárodný festival poézie reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i genia loci. Prvý ročník sa uskutoční v termíne 29. 6. – 1. 7. 2017. Pozývame Vás na slávnostné otvorenie a na dva festivalové dni naplnené čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami, workshopmi a ďalšími druhmi umenia.

  Chýba vám poézia v bežnom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či v televízii? Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov predchádzajúcich generácii i súčasných autorov. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v zaujímavej aj klasickej podobe. Hlavnými hosťami festivalu budú slovenskí básnici a básnici z krajín V4: Tibor Babiczky (HU),Ondřej Buddeus (CZ), Ján Buzássy, Ľubomír Feldek, Michal Habaj, Mila Haugová, Rudolf Jurolek, Veronika Kolejáková, Katarína Kucbelová, Zbigniew Machej (PL), Marián Milčák, Irena Šťastná (CZ).

  Pezinská časť festivalu (piatok, 30. jún) sa bude konať v Schaubmarovom mlyne. Ešte v predvečer festivalu (štvrtok, 29. jún) však v Malokarpatskom múzeu v Pezinku o 18.00 hod. otvoríme jedinečnú výstavu Druhý život slov, ktorú pod kuratelou Michala Murina autorsky pripravuje básnik Daniel Hevier. V prekrásnom prostredí Schaubmarovho mlyna sa na druhý deň popoludní od 16.00 h do neskorého večera budú konať besedy, autorské čítania, hudobné vystúpenia, ktoré ukončíme koncertom pezinskej skupiny Brajgel.

  V Modre bude jedným z miest diania budova evanjelického sirotinca, v ktorej vyrástol Ján Smrek. V jeho priestoroch sa v sobotu medzi 16:00 a 18:00 hod. dozviete o literárnych a spoločenských aktivitách Jána Smreka a môžete si pozrieť prvý slovenský sirotinec (jeho autorom je D. Jurkovič). Festivalový deň bude až do večera pokračovať v priestoroch historickej radnice multižánrovým programom, ktorý spája súčasnú poéziu s ďalšími druhmi umenia.

  Program festivalu:

  29. jún 2017 / 18:00 h / Malokarpatské múzeum v Pezinku

  slávnostné otvorenie festivalu a vernisáž výstavy
  Druhý život slov, vizuálna poézia a autorské knihy Daniela Heviera

  30. jún / 16:00 – 22:00 h / prvý festivalový deň: Schaubmarov mlyn, Pezinok

  Letný podvečer plný poézie, umenia a hudby
  Moderuje Patrik Lančarič

  16:00 – 17:00 h / Úvod
  hostia: Ján Buzássy, Ľubomír Feldek, Miroslava Vallová, Veronika Šikulová / Hudobný vstup: Márius Kopcsay


  • 17:00 – 21:00 h / Autorské čítania, rozhovory, diskusia
   Interpretácia: Richard Stanke, Monika Haasová

  1. vstup / 17:00 – 17:50 h
  hostia: Rudolf Jurolek, Mila Haugová / Hudobný vstup: Márius Kopcsay

  2. vstup / 17:50 – 19:20 h
  hostia: Veronika Kolejáková, Katarína Kucbelová, Michal Habaj  / Hudobný vstup: Braňo Jobus
  3. vstup / 19:20 – 20:55 h
  hostia: Tibor Babiczky (HU),  Zbigniew Machej (PL), Irena Šťastná (CZ), Ondřej Buddeus (CZ) / Hudobný vstup: Peter Tarkay

  • 21:00 h koncert skupiny BRAJGEL

  • 1. júl

  • /15:00 h / Múzeum Ľudovíta Štúra, Modra
   vernisáž výstavy Lovci snov v ríši slov, ktorá reflektuje literatúru vo výtvarnom umení

  • /16:00 – 18:00 h / Evanjelický sirotinec, Modra

  • Modranský felibrista Ján Smrek a happening sadenie smreka
   (Michal Habaj, Monika Kapráliková, Vladimír Petrík)

  • /18:00 – 22:00 h / Historická radnica, Modra

  • festivalový deň plný poézie, hudby a umenia

  • Účinkujú:Básnici: Ondřej Buddeus (ČR), Tibor Babiczky (HU), Mila Haugová, Rudolf Jurolek, Veronika Kolejáková, Katarína Kucbelová, Zbigniew Machej (PL), Marián Milčák, Irena Šťastná (ČR)

  • Slam poetry
   Hudba: Vlado Janček, skupina Longital

  • Moderuje: Patrik Lančarič

  • Recitujú: Ľubomír Bukový, Zuzana Polonská


  Počas programu prebieha predaj kníh vydavateľstva

  Literárne informačné centrum.


   


  Hlavní organizátori: Malokarpatská knižnica v Pezinku / Literárne informačné centrum / Kultúrne centrum Modra
  Partneri festivalu: Bratislavský samosprávny kraj / Mesto Pezinok / Malokarpatské múzeum Pezinok / ECAV Modra / Mesto Modra / Múzeum Ľ. Štúra Modra / Anasoft litera (literarnyklub.sk) / Slovenská národná galéria / Artforum Pezinok / Homo Liber