Mesiac autorského čítania 2018 uzatvoril prvú dekádu


(16. 07. 2018)
  • Mesiac autorského čítania sa prehupol do svojej druhej tretiny. "A my už teraz môžeme konštatovať, že tento ročník bude veľmi vydarený. Samozrejme, aj vďaka veľmi zaujímavým zástupcom hosťujúceho Turecka", teší sa z priebehu akcie Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice, ktorá opäť toto podujatie za Slovensko organizuje. Ubehlo desať dní, desať skvelých večerov strávených s celou dvadsiatkou skvelých autorov. "Ani sa radšej nepokúšam vybrať z nich nejaké spisovateľské esá. To by som vzala program festivalu a prečítala Vám rad radom celý doterajší program." Z toho môžeme dedukovať, že účastníkom podujatia je ponúkaný naozaj skvelý a pestrý výber súčasných literárnych osobností. "Priznám sa, že sme sa tak trochu  obávali, aký bude záujem verejnosti o tureckú literatúru." Tureckú tvorbu domáci čitateľ veľmi nepozná a ľudí zvykne okrem informácií o samotnom autorovi zaujímať aj politické či sociálne dianie v danej krajine. A pokiaľ ide o krajinu, o ktorej sa práve pomerne dosť hovorí, pýtajú sa ešte viac. "Podľa doterajšej vzorky autorov, s ktorou sme sa doteraz stretli, môžem konštatovať, že Turecko má výnimočných poetov, fundovaných prozaikov a navyše výborných rozprávačov. Vedia so šarmom a nadhľadom zareagovať na každú z položených otázok. Spoločné večery plynú v príjemnej atmosfére, ktorú si ľudia vychutnávajú." Každé z čítaní im poodhalí niečo nové, niečo nečakané a preto je fajn, prísť aj na druhý deň a vypočuť si nasledujúceho hosťa. "Ktorí hostia to ešte budú, to sa dozviete na webovej stránke knižnice www.kosicekmk.sk alebo na stránke www.autorskecitanie.sk. Ja môžem iba sľúbiť, že rozhodne budeme pokračovať v duchu prvej dekády a ponúkneme samé literárne lahôdky." Čítania prebiehajú každý deň až do 3. augusta 2018, kedy festival skončí. "Tak neváhajte a podvečerný čas od 18.00 do 20.00 hodiny si vždy vyhraďte na stretnutia s literatúrou. Ak náhodou nemáte možnosť prísť k nám do LitParku osobne, môžete využiť možnosť sledovať nás online." Každá návšteva festivalového hosťa je vysielaná LIVE na facebookovej stránke Mesiac autorského čítania. Rovnako je možnosť vrátiť sa v čase a pozrieť si archivovaný záznam v podstate kedykoľvek.   

    Súčasne s festivalovými čítaniami knižnica ponúka i ďalšie projekty úzko súvisiace s umením a literatúrou. Ide o spoločné aktivity Českým centrom v Bratislave. Jednou je inštalácia Poeziomatu a druhou výstava Československá štátnosť 1918-2018. "Poeziomat, automat na poéziu sa nachádza pred vchodom do LitParku. Okoloidúcim ponúka možnosť preskúmať bohatosť a rozmanitosť hovoreného slova na vzorke dvadsiatich básní od českých a slovenských básnikov. Výstava je venovaná histórii vzniku, trvania a známym osobnostiam spoločného štátu Čechov a Slovákov." Oba projekty prebiehajú v rámci výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov a budú verejnosti k dispozícii do 31. 8. 2018.

    Knižnici boli výstava a Poeziomat zapožičané Českým centrom v Bratislave. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ďalej ho podporili Zastúpenie európskej komisie a České centrum, Bratislava.

    ---

    Viera Ristvejová