Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Župnom dome


(19. 09. 2018 - 19. 09. 2018)
 • Druh podujatia

  Domáce podujatie
 • Miesto konania

  Banská Bystrica
 • Viac o podujatí

  Štátna vedecká knižnica a Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici pozývajú všetkých milovníkov a všetky milovníčky kultúry 19. septembra 2018 do svojich priestorov na Lazovnej 9. Obe inštitúcie sa už po štvrtýkrát zapoja do podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD), ktoré prebieha v takmer 50 krajinách Európy až do konca septembra.

  V rámci témy Zdieľané dedičstvo, ktorá je motívom 25. ročníka DEKD, knižnica a múzeum priblížia návštevníkom a návštevníčkam Tradičné bábkarstvo na Slovensku. Tento kultúrno-historický fenomén, silno spätý s bábkarstvom na Morave a v Čechách, bol v roku 2013 zapísaný na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a v roku 2016 bolo Bábkarstvo na Slovensku a v Česku zapísané aj na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

  Bohatý program v Štátnej vedeckej knižnici začne už v dopoludňajších hodinách.

  O 10.15 h priblíži tradičné bábkarstvo na Slovensku prostredníctvom prednášky doc. Mgr. Juraj Hamar, CSc., generálny riaditeľ Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), ktorý pôsobí na Katedre estetiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a podieľal sa aj na zápise tohto prvku do spomínaného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

  O 11.45 h a 14.15 h prevedú návštevníkov župan Ján Erdődi a spisovateľka Terézia Vansová priestormi Župného domu, súčasného sídla knižnice i múzea. Prehliadka bude doplnená o prezentáciu dobových pohľadníc s vyobrazením Banskej Bystrice z fondu ŠVK.

  O 13.15 h sa bude konať komentovaná prehliadka výstavy Výtvarné návrhy Jany Pogorielovej-Dušovej v zbierkach múzea a expozície Bábkarský salón, ktorá mapuje históriu slovenských bábkarov, rodinu Stražanovcov, rodinu Anderlovcov, Antona Anderleho z Radvane, výrobcov bábok na strednom Slovensku a ochotnícke súbory.

  Pozvanie na stretnutie o 16.00 h prijala pri príležitosti životného jubilea aj samotná výtvarníčka a scénografka Jana Pogorielová-Dušová. Rozhovorom o jej práci bude návštevníkov a návštevníčky sprevádzať historik a divadelný kritik PhDr. Vladimír Predmerský.

  Zároveň budú mať malí aj veľkí v čase 12.00 h – 16.00 h možnosť vyskúšať si hranie bábkového divadla s tradičnými marionetami. Inšpirovať sa môžu aj sledovaním ukážok z Tradičného bábkového divadla Antona Anderleho, ktoré budú premietané v expozícii múzea.

  Na všetky podujatia Vás srdečne pozývame a tešíme sa na Vašu návštevu!

  Viac informácií:

  Web: https://www.svkbb.eu/podujatia/dni-europskeho-kulturneho-dedicstva-2018/

  Facebook: https://www.facebook.com/events/2195612394025240/