Informácie zo súčasnej slovenskej literatúry
HORÚCE LINKY
O rómskom kováčstve na území Slovenka
(23. 11. 2018)
- Podvečer 22. novembra sa v priestoroch Galérie ÚĽUV na Obchodnej ulici v Bratislave konala prezentácia knihy autora Arne B. Manna Rómski kováči na Slovensku – Roma Blacksmiths in Slovakia.
Autor, popredný slovenský vedec z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, v tomto vedeckom diele zachytáva náročnú prácu a život rómskych kováčov. Kniha nie je len výsledkom dvoch výskumných projektov, ktorých riešenie v ústave trvalo šesť rokov, ale najmä celoživotnej práce autora. A. Mann sa k téme Rómov dostal v 80. rokoch 20. storočia, zbieral informácie o ich živote na Slovensku a spracoval ich v kontexte ich etnokultúrneho vývoja. Monografia je špecifická svojou témou, pretože publikácie o tradičnom spôsobe života Rómov a o ich kultúre sú na Slovensku skôr výnimkou. Prezentované dielo prináša z minulosti cenné posolstvo o tom, ako sa celé spoločenstvo, ktoré žilo na tomto území, navzájom rešpektovalo. Rómovia kooperovali so spoločnosťou a obyvateľstvom, boli uznávaní majstri a ich práca mala v tradičnom hospodárskom systéme veľký význam.
Na 400 stranách knihy sú zachytené dejiny rómskeho kováčstva, spôsob práce rómskych kováčov, produkcia ich výrobkov. Autor predstavuje známych rómskych kováčov žijúcich v 20. storočí, ich postavenie v spoločenstve, udržiavanie remesla vytváraním kováčskych dielní a neskôr zameraním sa na umelecké kováčstvo. Autor čerpal z mnohých literárnych a archívnych dokumentov, nepublikovaných a rukopisných prameňov, audiovizuálnych záznamov. Oslovil 180 múzeí, 95 z nich zareagovalo, ale len v 11 našiel materiály, ktoré boli spojené s kováčstvom a ktoré boli vhodné na spracovanie.
Publikácia s bohatým obrazovým materiálom, ktorá vychádza v slovensko-anglickej paralelnej jazykovej verzii, je ukážkou spolupráce Ústavu etnológie SAV a Ústredia ľudovej umeleckej výroby. Bez tejto spolupráce by sa knihu pravdepodobne vydať nepodarilo. Vďaka pútavému obsahu si určite nájde veľa priaznivcov nielen v kruhoch odbornej, ale aj laickej verejnosti.
Ľubica Hroncová
Archívy priestorov
Mila Haugová
9.00Druhá moderna. Slovenská modernistická próza 1920-1930
Michal Habaj
14.00Fiktívne rozhovory
Gabriela Rakúsová
10.00Slováci a Československá republika. Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIII d
Kolektív autorov
12.00Stavebnosť básne
Ján Zambor
12.00Ema a Max. Rozprávka o psíkovi Gagarinovi
Jana Šajgalíková, Daniela Olejníková
10.00Pohyb k nehybnosti
Vladimír Petrík, Vladimír Barborík
16.00Žiť svoju báseň
Ján Štrasser, Ivan Štrpka
15.00The Bloody Sonnets
P. O. Hviezdoslav / Preklad John Minahane / Ilustrácie Dušan Kállay
10.00Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIIIc - Slováci a nástup socializmu
Kolektív autorov
13.00O sebe
Kornel Földvári
14.00Hlbiny bezpečia
Rút Lichnerová
12.00Slovenské dejiny II
Michal Bada
16.00Timrava vo výbere Dany Podrackej
Dana Podracká
8.00Osem vytrvalých
Ján Štrasser
10.00Povedz slovo čisté
Anton Baláž
12.00Dínom-Dánom
Tomáš Janovic
11.50Básnik v čase
Michal Habaj
8.00Pramene k dejinám Slovenska
Kolektív autorov
15.00literatúra bodka sk
Peter Balko, Peter Prokopec
11.00Autor a subjekt
Ľubica Schmarcová
8.00Ako si porozumieť s literatúrou
Zora Prušková
8.00