Autoriáda 2018


(01. 12. 2018 - 01. 12. 2018, 13:30)
 • Druh podujatia

  Domáce podujatie
 • Miesto konania

  Nová Cvernovka, Račianska 78
 • s účasťou LIC
 • Viac o podujatí

   

  Stretne sa 37 slovenských spisovateľov a spisovateliek... nie, to nie je začiatok zlého vtipu... Na literárnom festivale AUTORIÁDA 2018 naozaj vystúpi 37 slovenských spisovateľov a spisovateliek. Srdečne pozývame!

  Autoriáda 2018
  Program - sobota 1.12.2018 - Nová Cvernovka

  Slávnostné uvedenie nových kníh za účasti autorov:
  13:30 Básne SK/CZ 2018
  14:30 Marek Vadas: Zlá štvrť
  15:00 Pavol Rankov: Legenda o jazyku
  15:30 Karol Chmel: Platforma
  16:00 Irena Brežná: Postrehy emigrantky
  16:30 Balla: Je mŕtvy

  17:00
  Čau o piatej - Poviedka 2018
  Jana Oľhová číta víťazný text Jany Turzákovej

  17:30
  POVIEDKA 1996 - 2016
  Balla, Rado Olos, Benjamín Škreko, Karol D. Horváth, Zuska Kepplová, Peter Ankou, Richard Pupala, Václav Kostelanski, Soňa Uriková, Peter Balko, Marek Grajciar, Radovan Potočár a Dominika Madro

  19:00
  Cena René 2018 Anasoft litera gymnazistov
  Maroš Hečko, Ľuba Lesná, Daniel Majling, Richard Pupala a Vanda Rozenbergová

  21:00 VENTOLÍN (koncert)

  ______________________________
  Sprievodný program:

  Herci čítajú rozprávky
  Animátorská služba pre rodičov – Martin Meľo a Ondřej Daniš budú zabávať vaše deti, čítať z rozprávkových kníh a spievať im pesničky, aby ste mohli byť na festivale.
  Kabinet pomalosti (13:30-18:00)

  Výstava fotografií Antona Šmotláka
  Literárny život na Slovensku v 60. a 70. rokoch.
  foyer

  Autogramiády
  Ak chcete knihy s podpisom, môžete si ich kúpiť za výhodné ceny na výstave malých vydavateľov počas festivalu.
  foyer

  ______________________________
  Podrobný program:

  Autoriáda 2018
  Festival na platforme Dní slovenskej literatúry

  sobota 1. decembra 2018
  Nová Cvernovka

  13:30
  Básne SK/CZ 2018
  Slávnostné uvedenie zborníka medzinárodnej literárnej súťaže za účasti autorov a porotcov.
  Do 8. ročníka súťaže bolo prijatých 480 príspevkov, ktoré hodnotila porota v zložení: Jitka N. Srbová (predsedníčka), Mila Haugová, Eva Tomkuliaková a Adam Borzič.
  1. miesto – Michal Baláž, dve 2. miesta – Olga Stehlíková a Emma Kausc, 3. miesto – Jan Škrob a sedem prémií – Marek Torčík, Lucia Huňadyová, Ondřej Škrabal, Filip Németh, Marcel Lacko, Andrej Bublák Barbara Vojtašáková.


  14:30
  Marek Vadas: Zlá štvrť
  Knižná novinka Mareka Vadasa (1971) je ovplyvnená africkým štýlom rozprávania, v ktorom sa mieša skutočnosť a fantázia, mágia a čierny humor, absurdita a temné existenciálne tóny.
  Zapadnutý bar na okraji tropického veľkomesta čaká na apokalypsu. Je čas rekapitulovať a cesta do minulosti je rovnako neznáma, tajomná a nebezpečná ako očakávaný koniec. Rozprávač sa vyzná vo všetkom, iba vo vlastnom živote nie, a ani sám netuší, ktorý z príbehov je jeho a ktorý niekde začul. Realita, túžby a zlé sny sa tak stretávajú v neobvyklej mozaike textov, plných irónie i kúzla Afriky.
  Moderuje Mário Gešvantner


  15:00
  Pavol Rankov: Legenda o jazyku
  Róbert Kotian diskutuje s Pavlom Rankovom (1964) o jeho novom románe z obdobia normalizácie.
  „Z komunistickej strany je možné vylúčiť iba toho, kto do nej predtým vstúpil, všakže?“ usmieval sa pán Dobrotka.
  „Nehovor tak,“ zamračila sa na manžela pani Dobrotková. „Vylúčení sú väčšinou slušní ľudia. Desím sa, kto už len v tej ich strane zostane.“
  „No kto asi? Iba komunisti!“ znovu sa ironicky zaškľabil pán Dobrotka.
  Lenže nezostalo iba pri čistkách vo vnútri komunistickej strany. Čoraz dôslednejšie a prísnejšie boli hodnotené postoje, názory a skutky – hoci tých v šesťdesiatom ôsmom veľa nebolo – aj celkom bezvýznamných ľudí. (str. 11)


  15:30
  Karol Chmel: Platforma
  Básnik a prekladateľ Karol Chmel (1953) uvádza svoju siedmu básnickú zbierku s podtitulom Driftovať ako loď, nechať sa unášať ako kryha.
  Moderuje Ján Štrasser.
  „môj brat už dvadsať rokov kráča po vode / občas naňho v noci / myslím // najmä vtedy / keď v izbe zhášam svetlo / nenarodeným deťom // umenie všetko komplikuje / symbolisti / v siedmom mesiaci // rodia dadaistov / dadaisti v šiestom / materializmus a empiriokriticizmus // siedmy mesiac je júl / šiesty žmýka letnú dušu / ďalšie štyri týždne sa treba / len tak / ponevierať // na ničom nezáleží // čas plynie / ako v cestopise // i keď sa skracujú lehoty / splátok / priznaní / spovedí“ (str. 14)


  16:00
  Irena Brežná: Postrehy emigrantky
  Švajčiarsko-slovenská spisovateľka Irena Brežná (1950) vydala svoje eseje, krátke prózy a reportáže v knihe Postrehy emigrantky.
  Autorku predstaví Jana Cviková.
  „Počiatok ľudstva je vážny, bez písma, humor ešte neexistuje, dvojzmyselnosť by mohla byť životunebezpečná, myslenie sa zaobíde bez prikrášľovania, sebakritika je neodpustiteľná slabosť. Ešte sme v lese, kmeň sa cíti neustále ohrozený. Tu vládne ríša svetla a ríša tmy, my a tí druhí, dobro a zlo, moc podsvetia a moc úradov. Kto je mafia? My nie sme mafia, to tí druhí, my sme spravodliví, dobrotivý Boh nám pomáha." (reportáž Krstný otec Ďalekého východu)


  16:30
  Balla: Je mŕtvy
  Jedna z postáv Ballovej knižky hovorí: „Dobrý aforizmus je viac ako zlý román“. Možno preto autor po úspešnej odbočke k relatívne dlhším prózam (V mene otca, Veľká láska) znovu prichádza s textami krátkymi a ešte kratšími. Hoci to nie sú aforizmy, vypointovanosťou hádam každej vety od nich ďaleko nemajú. Vo zvláštnych, neraz šokujúcich príbehoch či skôr antipríbehoch tu v pôsobivo lapidárnej skratke zaznievajú autentické i cielene zremixované hlasy bežných našincov, ich filozofia aj pseudofilozofia. Provokatívny názov knihy síce naznačuje opak, ale Balla rozhodne nie je mŕtvy – počúva nás totiž až príliš pozorne.
  Pero Le Kvet si s Ballom (1967) pohovorí o jeho najnovšej zbierke 61 poviedok.


  17:00
  Čau o piatej
  Poviedka 2018
  Jana Oľhová číta víťazný text Jany Turzákovej „Medzi dvomi vlakmi“.


  17:30
  Poviedka 1996 - 2016
  Do literárnej súťaže Poviedka bolo doposiaľ zaslaných viac ako 10.000 príspevkov. Využite možnosť stretnúť sa s víťazmi na uvedení zborníka víťazných prác prvých dvadsiatich ročníkov!
  Balla, Rado Olos, Benjamín Škreko, Karol D. Horváth, Zuska Kepplová, Peter Ankou, Richard Pupala, Václav Kostelanski, Soňa Uriková, Peter Balko, Marek Grajciar, Radovan Potočár a Dominika Madro
  Moderuje Matúš Mikšík


  19:00
  Cena René 2018 Anasoft litera gymnazistov
  Slávnostné vyhlásenie laureáta ceny René 2018, ktorú udeľujú študenti 19 gymnázií a stredných škôl z celého Slovenska za najlepšie pôvodné prozaické dielo.
  Účinkujú nominovaní autori: Maroš Hečko, Ľuba Lesná, Daniel Majling, Richard Pupala a Vanda Rozenbergová. Moderuje Jakub Lužina, hudobný hosť: Bene.
  Literárna cena René podporuje čítanie mladých, ich záujem o knihy a najmä kvalitnú súčasnú literatúru. V prvej fáze študenti vybraných gymnázií a stredných škôl prečítali päticu kníh, ktoré im odporučila porota aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera.
  V druhom kole jeden študent ako zástupca školy diskutuje s oponentmi z ostatných škôl o ich preferovaných tituloch. Na spoločnom stretnutí určia hlasovaním víťaza.

  _________________________________
  Druhý ročník festivalu AUTORIÁDA 2018 na platforme Dní slovenskej literatúry. usporiadalo občianske združenie literarnyklub.sk v spolupráci s Literárnym informačným centrom, Nadáciou Cvernovka a vydavateľstvom KK Bagala.
  Podujatie z verejných zdrojov podporil hlavný partner: Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Bratislavský samosprávny kraj, Ars Bratislavensis a LITA autorská spoločnosť.

   

  FB udalosť: https://www.facebook.com/events/1732392633451316/

Podujatia LIC


 

Obálka slniečka september 2013