23. Literárny kvocient bude o knihách "Je mŕtvy" a "Matky a kamionisti"


(28. 01. 2019, 19:00)
 • Druh podujatia

  Domáce podujatie
 • Miesto konania

  Klub .pod lampou, Partizánska 2, Palisády, Bratislava
 • Viac o podujatí

  Literárny kvocient je späť! Pri prózach výrazných slovenských prozaikov Ivany Dobrakovovej a Ballu opäť nezapochybujeme o ich životnom a autorskom nastavení: nebude dobre, ani lepšie, čo je plodné východisko aj pre ich nové provokujúce poviedky a ešte kratšie texty. V prvom tohtoročnom LQ - Literárnom Kvociente sa na popredné prozaické novinky novinky pozrú literárni vedci Peter Darovec, Viliam Nádaskay, Peter Zajac & Marta Součková.

  Moderuje: Peter Darovec
  Diskutujú: Viliam Nádaskay, Peter Zajac, Marta Součková

  Dramaturgia: Katarína Kucbelová

  KNIHY
  BALLA: JE MŔTVY

  Postavy bizarných príbehov navonok azda pôsobia ako kruté, nenávistné indivíduá, ich konanie však v konečnom dôsledku prezrádza túžbu intenzívne, poctivo žiť a odolávať banalite každodenného sveta.
  Jedna z postáv Ballovej knižky hovorí: „Dobrý aforizmus je viac ako zlý román“. Možno preto autor po úspešnej odbočke k relatívne dlhším prózam (V mene otca, Veľká láska) znovu prichádza s textami krátkymi a ešte kratšími. Hoci to nie sú aforizmy, vypointovanosťou hádam každej vety od nich ďaleko nemajú. Vo zvláštnych, neraz šokujúcich príbehoch či skôr antipríbehoch tu v pôsobivo lapidárnej skratke zaznievajú autentické i cielene zremixované hlasy bežných našincov, ich filozofia aj pseudofilozofia. Provokatívny názov knihy síce naznačuje opak, ale Balla rozhodne nie je mŕtvy – počúva nás totiž až príliš pozorne.

  IVANA DOBRAKOVOVÁ: MATKY A KAMIONISTI
  Príbehy piatich žien, troch Sloveniek a dvoch Talianok, ktoré sa prelínajú, dopĺňajú, popierajú a pritom zapadajú do seba, päť rozdielnych životných osudov odohrávajúcich sa v Bratislave a Turíne, v uliciach, domovoch, vzťahoch, telách, na internete, v jazdeckom oddiele, vo štvrti Vanchiglia, ale najmä v hlavách. Vzťahy s matkami, otcami, vzťahy s kamionistami, virtuálne, príliš reálne, alebo aj žiadne.  Podujatie organizuje OZ literarnyklub.sk, z verejných zdrojov podujatie podporil hlavný partner Fond na podporu umenia a partner, LITA autorská spoločnosť, Ars Bratislavensis.
  O knihách bez obalu.

  *Vstup voľný*

  FB podujatie: https://www.facebook.com/events/1919739211481160/