Literárne disko: Alexander Mach — Radikál z povolania


(24. 01. 2019, 18:00)
 • Druh podujatia

  Domáce podujatie
 • Miesto konania

  Artforum Banská Bystrica, Horná Strieborná 10
 • Viac o podujatí

  Literárna bašta pozýva na diskusný žúr venovaný súčasnej literatúre. O domácich i zahraničných tituloch s účasťou zaujímavých hostí.

  Pre jedných charizmatický rečník a apoštol prvého slovenského štátu v dejinách, pre druhých fašista, Hitlerova pravá ruka na Slovensku a architekt holokaustu slovenských Židov. Dá sa vôbec na Alexandra Macha, bývalého ministra vnútra, podpredsedu vlády, hlavného veliteľa Hlinkovej gardy a šéfa Úradu propagandy ľudáckeho režimu, pozrieť z viacerých uhlov pohľadu, alebo je pre súčasnú slovenskú spoločnosť výlučne pozitívnou alebo výlučne negatívnou metaforou ako donekonečna diskutovaný Jozef Tiso?

  Prvé novoročné disko prinesie stretnutie s historikom Antonom Hruboňom, ktorému vo vydavateľstve premedia.sk nedávno vyšiel prvý komplexný Machov životopis. Po dlhoročnom výskume v slovenských, českých a nemeckých archívoch, sa pokúša predstaviť hlavného protagonistu knihy v celej šírke jeho dynamicky sa vyvíjajúcej osobnosti. Machov príbeh v piatich kapitolách zachytáva spletité osudy človeka a politika, ktoré akoby v kocke zhŕňali príbeh celej slovenskej spoločnosti v 20. storočí. Spolu s ním príde diskutovať aj recenzent knihy, historik Marek Syrný.

  Vstup na podujatie je voľný.

  FB podujatie: https://www.facebook.com/events/2261222930870258/

Podujatia LIC


 

Obálka slniečka september 2013