Eva Umlauf vo Viole - Číslo na tvojom predlaktí je modré


(13. 03. 2019 - 13. 03. 2019, 17:00)
 • Druh podujatia

  Domáce podujatie
 • Miesto konania

  Prešov
 • Viac o podujatí

  EVA UMLAUF (1942) pricestuje až z Mníchova, aby porozprávala o svojej knihe spomienok Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči, ktorú v slovenskom preklade vydalo vydavateľstvo Absynt, a ktorá okrem silného osobného príbehu je i sondou do historických udalostí na Slovensku. Chceme Vám preto dať možnosť, aby ste si pred stretnutím s autorkou stihli jej svedectvo prečítať.

  Táto kniha sa nás týka. Rozpráva príbeh ženy, ktorá sa v roku 1942, päť dní pred Vianocami, narodila v židovskom pracovnom tábore v Novákoch. Koncentráky na Slovensku? Áno, aj taká bola slovenská realita v čase druhej svetovej vojny. Eva Umlauf patrí medzi najmladších, ktorí majú na svojom predlaktí vytetované osvienčimské číslo. Po dlhých rokoch si uvedomila, že svedkovia miznú, a ak svoj príbeh nevyrozpráva, navždy sa stratí. Ako malé dvojročné dievčatko prežila Osvienčim – a to bol zázrak. Spolu s matkou a sestrou sa po vojne usadili v Trenčíne. Verili, že začnú normálny život, no už o pár rokov sa ich dotkla totalitná (i antisemitská) ruka komunistického Československa. Eva Umlauf rozpráva o svojom vysťahovaní do Nemecka, o láske i bolestných stratách. Táto kniha je na jednej strane žalujúcim prstom, ktorý ukazuje na tie najtemnejšie zákutia našej modernej histórie, no je aj silným príbehom o vôli a sile jednej ženy, ktorá prežila peklo a so svojím príbehom sa rozhodla podeliť. Aby sa nezabudlo. Aby sa nikdy nezabudlo.
  ...
  Miesta na podujatie si môžete rezervovať priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo na info@literarnakaviaren.sk / 0905 688 665 (t. č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne).

Podujatia LIC


 

Obálka slniečka september 2013