LQ#25 Jedenie/Čisté zviera


(29. 04. 2019, 19:00)
 • Druh podujatia

  Domáce podujatie
 • Miesto konania

  Klub .pod lampou, Partizánska 2, Palisády, Bratislava
 • Viac o podujatí

  Ponúkneme vám čosi na Jedenie?

  Vojvodinská špecialita Ivana Medešiho je ale len pre silné žalúdky. Bude ľahšie stráviteľné Čisté zviera? Uršuľa Kovalyk ho pripravila, ako inak, na divoko.

  O knihách Ivana Medešiho Jedenie a Uršule Kovalyk Čisté zviera budú bez servítky a gastronomických metafor diskutovať Marta Součková, Vladimír Barborík a Mária Klapáková s moderátorom Petrom Darovcom.

  Moderuje: Peter Darovec
  Diskutujú: Vladimír Barborík, Marta Součková, Marka Klapáková

  Dramaturgia: František Malík, Marta Součková

  *Vstup voľný*

  KNIHY
  Ivan Medeši – Jedenie
  Vypijete vaňu? Čo chutí chlpatým? Krava nastred obývačky?
  Pijú ženy kávu horúcejšiu? Ako padať do žumpy? A ako lízať Eurokrém?... Šestica šťavnatých literárnych chodov zo súčasnej Vojvodiny sa podáva bez servítky. Prekypuje drsnou balkánskou psychogroteskou i žalúdok dráždiacim stredoeurópskym naturalizmom, tou najintímnejšou kultúrnou endoskopiou
  i bizarnou paranojou nacionalizovanej postjuhoslovanskej spoločnosti. Mladý dolnozemský autor pripravil svoje delikátne menu z našich najtemnejších pudov, nemorálnych, no úprimných pohnútok zvieraťa v našich útrobách, plného žiadostivosti, hladu a strachu, ale i neviazanej živelnosti a nebontónovej otvorenosti. Určite si pochutnáte.

  Uršula Kovalyk –
  Čisté zviera
  Čo spraví socka, ktorej ukradnú milovaný park? Ako vyzerá palacinkový pes? Po akom podnájme túži cépečkárka a prečo reve čisté zviera? Divočina drieme v každej z nás. Zobúdza sa, keď v noci spíme. Pätnásť poviedok zo súčasnosti reflektuje vnútorné
  konflikty rôznych žien vyplývajúce z civilizačného stresu, medziľudských vzťahov, spoločenských stereotypov a starnutia vo veľkomeste. Devastácia prírody, anonymita vzťahov, násilie a necitlivosť voči sociálne vylúčeným vyvolávajú v hrdinkách poviedok paranoju, úzkosť, osamelosť, ale aj vzburu a hnev. Ženské postavy sa v príbehoch vyrovnávajú s drzosťou developera, menopauzou, syndrómom vyhorenia či s idealizovanou predstavou o materstve naozaj svojsky. V spolupráci s mladou talentovanou výtvarníčkou Kristínou Minčíkovou, ktorá sa na knihe podieľala originálnymi ilustráciami, vznikla zaujímavá prozaická kniha s medzigeneračným presahom.

  Podujatie organizuje
  OZ literarnyklub.sk, z verejných zdrojov podujatie podporil hlavný partner Fond
  na podporu umenia a partner, LITA autorská spoločnosť, Ars Bratislavensis.
  O knihách bez obalu.

Podujatia LIC


 

Obálka slniečka september 2013