Literárne informačné centrum
Informácie zo súčasnej slovenskej literatúry
Informácie zo súčasnej slovenskej literatúry
Tip: Začnite písať Priezvisko autora alebo Názov diela.
HORÚCE LINKY
Príprava na čestné hosťovanie
-
Autor článku
Marta Bábiková
Zobraziť všetky články autora -
Zaradené v periodiku
Knižná revue 2018/04 -
Text
Salon du Livre je najväčší medzinárodný knižný veľtrh vo Francúzsku. Okrem neho sa tam organizujú viaceré knižné veľtrhy zamerané na tituly pre deti. Výnimočný je tým, že ukazuje vzťah Francúzov k literatúre. Tradícia vzťahu čitateľov, autorov či vydavateľov ku knihe je tam veľmi silná, pretože táto krajina si svojich čitateľov vychováva.
Deti a študenti majú vstup zadarmo, čo sa u nás nemôže stať. Čitatelia sa tu majú možnosť stretnúť s každým zo svojich obľúbených autorov. Televízie a rozhlas denne vysielajú reportáže, sú tam od rána do večera. Pozývajú si hostí, besedujú o všetkom možnom, od literatúry až po problémy s čítaním. Veľká oblasť je venovaná komiksu a literatúre pre deti. Dobrou príležitosťou je aj pre knihovníkov z celého Francúzska, ktorí chcú knihy vidieť, ohmatať si ich, aj preto je tento veľtrh taký výnimočný.
Na našom stánku sme prezentovali najnovšie tituly. Veľmi sa zaujímajú o detské ilustrované knihy, a, samozrejme, že texty sa im zdajú pridlhé, pretože Francúzi poskytujú detským čitateľom najmä obrázkové knižky s krátkymi textami. Napríklad sa im veľmi páčila kniha Kozliatka, konkrétne nápad, že z jednej strany je klasická rozprávka Márie Rázusovej-Martákovej a z tej druhej prerozprávaná rozprávka Jaroslavy Blažkovej. Zaujíma ich tiež naša história, ale z historických osobností poznajú iba Dubčeka, dokonca sa o ňom učia aj stredoškoláci, potom rok ’68, a tak trochu vnímajú aj súčasnú situáciu na Slovensku. Na stánku sme nemali žiadneho autora a ani podujatie, pretože sme sa zamerali na prípravu čestného hosťovania na budúci rok. Pozvané bude mesto Bratislava a my cezeň chceme prezentovať slovenskú literatúru.
Francúzov zaujíma najmä súčasná literatúra, chcú sa z nej dozvedieť o našom súčasnom živote. Ako zmýšľame, aké problémy nás trápia, ako tu ľudia žijú a dôležitá je pre nich naša história a filozofia, pretože tam sa to najviac ukáže. Keďže Viliam Klimáček uvádzal vo Francúzsku minulý rok v septembri hru o roku ’68, prejavili záujem aj o neho, ďalej o Janu Juráňovú a jej dielo Žila som s Hviezdoslavom, čo bolo aj pre nás prekvapenie. Podľa nich je to, vraj, veľmi podnetný ženský pohľad, feminizmus v takomto podaní by radi priniesli na ich trh. Ďalej ich oslovil Rukojemník Petra Pišťanka a klasika Živý bič, čo je dobré znamenie, pretože bez kontextu klasickej literatúry nebudú pravdepodobne schopní do hĺbky pochopiť aj tú našu najsúčasnejšiu.
Marta Bábiková
Podujatia LIC
Archívy priestorov
Mila Haugová
9.00Druhá moderna. Slovenská modernistická próza 1920-1930
Michal Habaj
14.00Fiktívne rozhovory
Gabriela Rakúsová
10.00Slováci a Československá republika. Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIII d
Kolektív autorov
12.00Stavebnosť básne
Ján Zambor
12.00Ema a Max. Rozprávka o psíkovi Gagarinovi
Jana Šajgalíková, Daniela Olejníková
10.00Pohyb k nehybnosti
Vladimír Petrík, Vladimír Barborík
16.00Žiť svoju báseň
Ján Štrasser, Ivan Štrpka
15.00The Bloody Sonnets
P. O. Hviezdoslav / Preklad John Minahane / Ilustrácie Dušan Kállay
10.00Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov XIIIc - Slováci a nástup socializmu
Kolektív autorov
13.00O sebe
Kornel Földvári
14.00Hlbiny bezpečia
Rút Lichnerová
12.00Slovenské dejiny II
Michal Bada
16.00Timrava vo výbere Dany Podrackej
Dana Podracká
8.00Osem vytrvalých
Ján Štrasser
10.00Povedz slovo čisté
Anton Baláž
12.00Dínom-Dánom
Tomáš Janovic
11.50Básnik v čase
Michal Habaj
8.00Pramene k dejinám Slovenska
Kolektív autorov
15.00literatúra bodka sk
Peter Balko, Peter Prokopec
11.00Autor a subjekt
Ľubica Schmarcová
8.00Ako si porozumieť s literatúrou
Zora Prušková
8.00