Príprava na čestné hosťovanie

 • Autor článku

  Marta Bábiková
  Zobraziť všetky články autora
 • Zaradené v periodiku

  Knižná revue 2018/04
 • Text

  Salon du Livre je najväčší medzinárodný knižný veľtrh vo Francúzsku. Okrem neho sa tam organizujú viaceré knižné veľtrhy zamerané na tituly pre deti. Výnimočný je tým, že ukazuje vzťah Francúzov k literatúre. Tradícia vzťahu čitateľov, autorov či vydavateľov ku knihe je tam veľmi silná, pretože táto krajina si svojich čitateľov vychováva.

  Deti a študenti majú vstup zadarmo, čo sa u nás nemôže stať. Čitatelia sa tu majú možnosť stretnúť s každým zo svojich obľúbených autorov. Televízie a rozhlas denne vysielajú reportáže, sú tam od rána do večera. Pozývajú si hostí, besedujú o všetkom možnom, od literatúry až po problémy s čítaním. Veľká oblasť je venovaná komiksu a literatúre pre deti. Dobrou príležitosťou je aj pre knihovníkov z celého Francúzska, ktorí chcú knihy vidieť, ohmatať si ich, aj preto je tento veľtrh taký výnimočný.

  Na našom stánku sme prezentovali najnovšie tituly. Veľmi sa zaujímajú o detské ilustrované knihy, a, samozrejme, že texty sa im zdajú pridlhé, pretože Francúzi poskytujú detským čitateľom najmä obrázkové knižky s krátkymi textami. Napríklad sa im veľmi páčila kniha Kozliatka, konkrétne nápad, že z jednej strany je klasická rozprávka Márie Rázusovej-Martákovej a z tej druhej prerozprávaná rozprávka Jaroslavy Blažkovej. Zaujíma ich tiež naša história, ale z historických osobností poznajú iba Dubčeka, dokonca sa o ňom učia aj stredoškoláci, potom rok ’68, a tak trochu vnímajú aj súčasnú situáciu na Slovensku. Na stánku sme nemali žiadneho autora a ani podujatie, pretože sme sa zamerali na prípravu čestného hosťovania na budúci rok. Pozvané bude mesto Bratislava a my cezeň chceme prezentovať slovenskú literatúru.

  Francúzov zaujíma najmä súčasná literatúra, chcú sa z nej dozvedieť o našom súčasnom živote. Ako zmýšľame, aké problémy nás trápia, ako tu ľudia žijú a dôležitá je pre nich naša história a filozofia, pretože tam sa to najviac ukáže. Keďže Viliam Klimáček uvádzal vo Francúzsku minulý rok v septembri hru o roku ’68, prejavili záujem aj o neho, ďalej o Janu Juráňovú a jej dielo Žila som s Hviezdoslavom, čo bolo aj pre nás prekvapenie. Podľa nich je to, vraj, veľmi podnetný ženský pohľad, feminizmus v takomto podaní by radi priniesli na ich trh. Ďalej ich oslovil Rukojemník Petra Pišťanka a klasika Živý bič, čo je dobré znamenie, pretože bez kontextu klasickej literatúry nebudú pravdepodobne schopní do hĺbky pochopiť aj tú našu najsúčasnejšiu.
   
  Marta Bábiková