Urbánny splietací mág

 • Autor článku

  red
 • Zaradené v periodiku

  Knižná revue 2018/09
 • Text

  VLNA / časopis o súčasnej kultúre a umení / Šéfredaktor Peter Šulej
   
  odpovedá Peter Šulej
  Aká je genéza vášho časopisu?
  Časopis vznikol v roku 1999 a momentálne sa nachádzame v XX. ročníku. Vlnu sme založili spolu s Janom Šimkom, Zuzanou Očenášovou a Beatou Jablonskou v snahe reflektovať živú kultúru a umenie vo všetkých umeleckých druhoch, doma i v zahraničí.
   
  Mohli by ste predstaviť koncepciu a filozofiu časopisu? Ako sa líši od ostatných literárnych časopisov?
  Časopis je štvrťročník s tematicky orientovanými číslami a zaoberá sa literatúrou, hudbou, divadlom, výtvarným umením, tancom, filmom, filozofiou a s občasnými presahmi aj sociológiou. Vlna sa od ostatných periodík líši hlavne analytickým prístupom, rozsahom (160 strán), kvalitou žurnalistickej práce a spracovaním textu, produkčným zázemím.
   
  Čo by si potenciálny čitateľ z aktuálneho ročníka časopisu rozhodne mal prečítať?
  Tohto roku sme vydali zatiaľ dve čísla. Prvé na tému Umenie v sieti, kde je výborný text Mareka Debnára Autor v sieti, rozhovor Petry Fornayovej s izraelskou choreografkou Renanou Raz či divadelnú hru Jána Šimka Pojď. Dělej. (Hledání prohoněného času). V ostatnej Vlne zas divadelný text Michaely Zakuťanskej Slováci, ktorý nám nastavuje nemilosrdné zrkadlo a hádže nás do skutočnej a nie snívanej reality. Z literatúry spomeniem texty Ballu, Petra Macsovszkého, S. de Ch., z hudby sa zase dozviete o českej alternatívnej scéne.
   
  Čo môžeme očakávať v najbližších číslach časopisu?
  Ďalšou témou je Láska, tak tam by som očakával všetko.

Podujatia LIC


 

Obálka slniečka september 2013