Svet podľa Urbana

 • Recenzované dielo

  Život je frajer, ale ja som väčší
 • Zaradené v periodiku

  Knižná revue 2017/01
 • Autor recenzie

  Ondrej Kalamár
  Zobraziť všetky recenzie autora
 • Text

  Najviac nahá báseň môjho života
  Bol Štedrý večer
  Lov na mamuty prerušili
   
  Sedela v parku nahá ako katedrála
  Z lona vyťahovala apokalypsy
  Bola to koniec koncov žena a všade
  žiarili stromčeky
   
  Šiel som náhodou okolo
  Nikde neznela hudba a nemrzlo
  Ponúkol som jej svoj zreštaurovaný kožuch starý
  päťdesiattisíc rokov
  Odmietla
  Necivilizovane zrazila nohy k sebe ako kružidlo
  pohodené na stole v niektorej farebnej jaskyni
   
  Vzal som ju na ruky a niesol ako ochrnutú
  sneh umieral a koledy stekali do kanálov
  Nikde sa neozval výkrik náhodnej úzkosti
  Semeno padlo do bieleho
  Slzy za všetkých ktorí mali chuť narodiť sa a nesmeli
   
  Vyniesol som svoj náklad po schodoch domov
  Naši mali reči a hanbili sa za taký
  malý oheň
  Otec odložil pazúrik a kyjak a vliezol do kožušín
  Mama veslovala do Švédska za čudným vojakom
  Yossarianom
  čistá a s nálepkou že potajomky nasáva
   
  Nahá neznáma si sadla na posteľ
  Svetlám z ulice preskakovalo z toho že ešte nie je všetko
  na bojiskách
  Susedia prosili o papier na poslednú vôľu
  možno v mene dávnych predkov
   
  Prezerala si obrazy zvierat na mojich stenách
  Raz z toho bude jaskyňa vo Francúzsku a my
  nebudeme vyzerať až takí primitívni
   
  Potom potichu roztiahla nohy
  kružidlo presne kresliace bludný kruh našej existencie
  Cez okno jaskyne vyhodila poslednú apokalypsu
  Dávno nebola panna mali ju toľkí
  Trochu vzdychala ako keď tečieme do kanálov
  Topila sa
  Otec chrápal a kože v obývačke nemohli volať o pomoc
   
  Topila sa
  ako snehuliaci z čias keď ešte zvyklo snežiť
  Topila sa
  Ráno som sa neprebudil a v rádiu nehlásili
  že je sedem hodín
   
  Nič viac, nič menej
  balada pre Martinu, (úryvok)
   
  VI.
  Duša je Halleyova kométa.
  Keď zasvieti, vždy veští.
  Keď kat sa chytá klieští,
  ona už nie je. Ona odlieta.
   
  No vďaka Bohu, aspoň bola tu.
  Žiarovka chladne. Hlava embrya.
  Vykrútim ju, nech inde zabíja.
  Rodím sa, ale spejem k potratu.
   
  „Fiat lux!“ riekol Boh a konal.
  Vznikol som ja a vznikla ona.
  Vesmír to aj tak nevytrhlo z biedy.
   
  Teraz už viem, že ten, kto hľadá,
  vždy niekde nájde nášho hada.
  Zjaví sa vždy tak trocha naposledy.
   
  VII.
  Zjaví sa vždy tak trocha naposledy.
  Vždy, keď už chýba chvíľa do rána.
  A povie: „Deti, strácate sa v šedi.
  To nie je láska, to je sekaná.
   
  Niekto vás zomlel, ale nevie pomer.
  A takto to už bude naveky.
  Mali ste radšej zostať na tom strome.
  Bolo by jasné, kto je vlastne kým.“
   
  Odchádzaš ako kostol. Vysvätená.
  Moja sviečka ti v rukách dohára. Si žena.
  Nevieš, kam ideš, ale práve tam.
   
  A na spálených prstoch sa ti trasú
  kvapky vosku. Cháron ich vráti času
  a zvyšky mňa ti z tváre zametá.
   
  VIII.
  A zvyšky mňa ti z tváre zametá
  môj duch. On chce mať pokoj v ríši duchov.
  A vyrieši to fackou. Jednoducho.
  Iba mňa za to čaká paleta.
   
  Pokojne celú obžalobu prežeň.
  Moje dni aj tak hnijú ako povaľači.
  Je vo mne toľko kostí, že to stačí
  na celkom spoľahlivé mreže.
   
  V tom vzduchu medzi nami budem väzeň.
  Budem ho vŕtať, píliť, pľuvať cezeň.
  A napokon sa aj tak vrátim za ním.
   
  Afrodita sa rodí z peny piva.
  A niekto iný z teba svoje stopy zmýva.
  Tiež chvostom. Ako ja, len vlani.
   
  Koncom minulého roka vyšiel výber z poézie Jozefa Urbana pod názvom Život je frajer, ale ja som väčší (VSSS 2016). Zostavovateľ publikácie Ondrej Kalamár (tiež básnik, ale aj aforista) prostredníctvom interpretácie Urbanovej básne Najviac nahá báseň môjho života a časti sonetového cyklu Nič viac, nič menej nielen spomína na svojho kamaráta, ale i aktualizuje poetický odkaz jedného z najzaujímavejších básnikov 80. a 90. rokov minulého storočia.
   
  I Jozef Urban bol pravým bardom svojej doby. Písal presne tak, ako žil – pravdivo, surovo, miestami až kruto a pritom láskavo nežne. A hlavne, nechýbal mu zmysel pre humor, nadhľad, sarkazmus a irónia, ktorou nešetril nikoho – ani seba, čo robí jeho tvorbu ešte príťažlivejšou. Písal úplne autenticky – každý jeho čitateľ či poslucháč mal a má dojem, že Urban píše nielen zaňho, ale tak trochu aj o ňom. Preto bol tento básnik predurčený k tomu, aby tvoril aj piesňové texty, ktoré dokážu osloviť niekoľko generácií (Voda čo ma drží nad vodou, Vráť trochu lásky medzi nás a ďalšie), ktorým je venovaná tretia časť publikácie Život je frajer, ale ja som väčší a obsahuje aj dvanásť doteraz nepublikovaných textov.

  Urbanova poézia je výnimočná nielen svojou údernosťou a iskrivými metaforami, ale aj bravúrnym zvládnutím formy, čo sa podarí len skutočne málokomu. Dokonca zvládol aj také náročné party, akými sú sonetové vence, ktoré po všetkých stránkach patria k vrcholu jeho tvorby, preto im je vo výbere venovaná samostatná kapitola. Názov knihy je pritom modifikáciou verša z básne Karlov most po všetkých tých rokoch: „,Pripáľ si od môjho tela, povedala si. Život je / frajer, ale my sme väčší. Je smiešne ďakovať / za stvorenie. Je trápne ďakovať za lásku / a za oheň. // Pripáľ si od môjho tela.“ Modifikácia je ale autentická, pretože ju občas použil aj autor. Kniha je chronologickým zhrnutím Urbanovej básnickej tvorby a snaží sa ukázať všetky jeho poetické stránky na jednej platforme.
   
  Najviac nahá báseň môjho života
  Báseň je ukážkou slovnej ekvilibristiky a mnohovrstevnosti metafor, ktoré sú autorovi také blízke. Na základnom podklade predstavy úplného pokoja a pohody („Bol Štedrý večer / Lov na mamuty prerušili“) sa rozvíja akoby primárny príbeh nielen života, ale samotného stvorenia. Hlavní aktéri tohto príbehu zosobňujú všetko podstatné, o čo v živote ide – túžbu, lásku, i skrytý, ale všadeprítomný motív prvopočiatkov akéhokoľvek vzťahu – polohu lovca a koristi, ktorá je zdanlivo úplne jasná a predsa minimálne dvojznačná. Zreteľne navodzuje atmosféru prastarého archetypu, kde muž-lovec má síce prestávku v zháňaní obživy, ale prestávku v love ženy nemá nikdy.

  „Sedela v parku nahá ako katedrála / Z lona vyťahovala apokalypsy / Bola to koniec koncov žena a všade / žiarili stromčeky“. Prvý verš je jednou z najkrajších ukážok poetickej stavby textu i mnohovrstvovej metafory, pretože každému je okamžite jasné, že v parku nesedela naozaj nahá, ale „nahá ako katedrála“. Katedrálu, by niekto nenazval nahou, môže byť – a aj je – dominantná, majestátna, monumentálna, vznešená, ohromná, veľkolepá, grandiózna, impozantná... ale nahá? A práve v tom tkvie majstrovstvo génia, žena v parku nesedela nahá ako olúpané jablko, ako vylúskaný orech, alebo dokonca ako mozog, nie, ona bola „nahá ako katedrála“! Myslím si, že grandióznejšie už žiadna oblečená žena nahou nemôže byť, pretože vo svojej majestátnej nahote ukrýva všetko, čo sa len ukryť dá – dokonalú stavbu, dokonalý sloh, tajomno, mysteriózne vnútro, pokryté freskami Michelangela, s oltárom Majstra Pavla z Levoče a organom, ktorý dokáže v rukách virtuóza roztopiť škrupinu až na dušu alebo rozbíjať porcelán. „Nahá ako katedrála“ nemôže byť obyčajná žena, len tá jediná, ku ktorej sa muž dokáže modliť, ktorej sa dokáže spovedať aj z najväčších hriechov a do ktorej vstupuje len s pokornou úctou.

  V ďalšej časti autor nadväzuje na archetypový mód – „Ponúkol som jej svoj zreštaurovaný kožuch starý / päťdesiattisíc rokov“. Následne sa „lov na mamuty“ stupňuje a spodobuje do paródie na pohlavný akt – „Semeno padlo do bieleho / Slzy za všetkých ktorí mali chuť narodiť sa / a nesmeli“ – streľba do bieleho znamená minutý terč a tým pádom vlastne „slepý výstrel“. Nasleduje studené teplo (ne)vlastnej „jaskyne“ u rodičov – „Naši mali reči a hanbili sa za taký / malý oheň / Otec odložil pazúrik a kyjak a vliezol do kožušín / Mama veslovala do Švédska za čudným vojakom / Yossarianom / čistá a s nálepkou že potajomky nasáva“ – a priznanie domácej absurdity a beznádejných pokusov o únik, ktorý skončil v alkohole.

  „Cez okno jaskyne vyhodila poslednú apokalypsu“ – apokalypsy, ktoré si vyťahovala z lona a poslednú vyhodila von oknom, to sú predpovede konca sveta a vlastne každý orgazmus je malým koncom sveta, lebo pri ňom sa vždy niečo skončí a niečo nové začína. Ale pre mnohých prapôvodných lovcov je jednoducho len koncom – lovu.

  „Topila sa / ako snehuliaci z čias keď ešte zvyklo snežiť / Topila sa / Ráno som sa neprebudil a v / rádiu nehlásili / že je sedem hodín“ – záver básne jednoznačne odkazuje na vysnenosť „nahej katedrály“ a prebudenie do reality, o ktorú nikto nestojí.
   
  Nič viac, nič menej
  Úryvok zo sonetového venca s označením balada pre Martinu jasne poukazuje na to, ako Jozef Urban majstrovsky zvládol túto veľmi náročnú formu viazaného verša, bez toho, aby jeho poetika stratila čokoľvek zo svojej razancie a brilantnosti, ba práve akoby tu dokonca ešte vygradovala. Sonetový veniec má presne pätnásť sonetov, prvých štrnásť z nich je spojených tak, že každý ďalší začína veršom, ktorým končí predchádzajúci, aby na seba nadväzovali. Pätnásty sonet, zvaný majstrovský, je vytvorený z prvých veršov predchádzajúcich štrnástich a poskladaný tak, aby dával zmysel.

  Balada pre Martinu je akousi bilanciou jednej lásky, ktorá dohorela, ale zároveň aj bádaním v sebe a hľadaním toho, čo je podstatné v nás i medzi nami – „Duša je Halleyova kométa“ ktorá sa zjaví „vždy tak trocha naposledy“. Je o tom, čo strácame a pritom sme nikdy vlastne nemali – „Odchádzaš ako kostol. Vysvätená. / Moja sviečka ti v rukách dohára. Si žena. / Nevieš, kam ideš, ale práve tam. // A na spálených prstoch sa ti trasú / kvapky vosku. Cháron ich vráti času / a zvyšky mňa ti z tváre zametá.“ Ťažko by bolo možné lepšie popísať smútok a frustráciu zo skončeného vzťahu. Napriek tomu dominujú celému cyklu dva verše – „Láska je to, čo sa už neodstane“ a „Miluje sa v nás to, čo nevieme“.

  Je veľmi ťažké vybrať z poetickej tvorby Jozefa Urbana dve charakteristické básne, pretože každý text vo výbere Život je frajer, ale ja som väčší je podľa mňa samostatným príbehom, ktorý si zaslúži čitateľskú pozornosť. A čo je hlavné, každého si nájde práve tá jeho naj-báseň, ako hovoria aj moje skúsenosti z besied so študentmi, na ktorých som Urbanove básne čítal a kde tieto dokazovali svoju nadčasovosť tým, že vyvolávali nadšené reakcie. Preto som presvedčený, že táto kniha zaujme a získa si milovníkov literatúry.
   
  Ondrej Kalamár