Boris Brendza photo 1

Boris Brendza

2. 2. 1979
Bratislava
Žáner:
poézia

Napísali o autorovi

Brendzu neodolateľne priťahuje svetlo, nebesia a hviezdy. Nebesia sú pre neho synonymom jasu, energie a duchovného prepojenia. Atribútom nedostihnuteľnej dokonalosti a skutočnosť odohrávajúca sa na zemi je len jeho vyblednutým odleskom. Zaujímavú polohu u neho zaberajú prírodné motívy, fascinácia rastlinstvom.

Miroslav Brück

Poď ďalej a povedz! je reflexívnou výpoveďou o životných pocitoch súčasníka, v ktorých sa odráža radosť i smútok, harmónia i napätie, vyrovnanosť, ale i (miestami) existenciálna úzkosť. [...] Ide tu naozaj o básnický jazyk, ktorým akoby sa myslelo, nie o prerozprávanie vopred daných myšlienok do veršov. Raz je to jazyk dosť konkrétny, inokedy ponúka čitateľovi šifru, vždy však má estetickú platnosť.

Igor Hochel

Pri čítaní tejto zbierky (zb. Poď ďalej a povedz! – pozn. M. P.) je primárnym pocitom kontemplácia autorského subjektu, jeho úsilie o prienik obrazu krajiny s vlastným pocitovým svetom. Nijaké trúbenie do útoku ,mladého rozhnevaného básniaceho muža‘, ale vyrovnaná, s pokorou k slovu vyrieknutá ,správa o existencii‘.

Maroš Bančej

Brendza nezbiera a nezjednocuje existujúce fakty, lebo ich jednoducho nedokáže projektovať do svojich textov, alebo len ako variabilné alogické spojenia bez kauzálnych súvislostí, ktorými nemôže preniknúť k podstate ľudského konania. Naň však príležitostne odkazuje, štylizujúc sa do úlohy akéhosi správcu Božích tajomstiev, no svoje nie práve bohaté poznatky o veciach a o svete musí chtiac-nechtiac prekrývať verbálnym balastom abstrákt.

Marián Hatala

Brendzove básne – obrazce majú biblické pozadie a z konkrétnych textov môžeme neraz vytušiť narážky na niektorý z biblických príbehov. Ďalšou špecifickou črtou textov je skutočnosť, že ide o samovzťažné verše, ktoré rúcajú logické súdy, ktoré sa rútia do seba, do mnohovýznamovej hĺbky subjektu. Sú to neuchopiteľné momenty vnútorných príbehov, ktoré súvisia s motívom ticha. Autor napriek tomu, že jeho básne boli inšpirované rušnými situáciami rozrušeného subjektu, vytvára harmonické obrazce a pracuje s tichom.

Jaroslav Vlnka