Ivan Kadlečík

8. 4. 1938
Modra
—  15. 7. 2014
Žáner:
editorská činnosť, esej, literárna veda, poézia, próza, iné
Krajina:
Slovensko
Národnosť:
Slovensko

Autor o sebe

Považujem sa za ohnivko v reťazi generácií pocestných. Áno, pokladám sa za pútnika, ktorý sa cestou pozorne obzerá dozadu, vpred i po okolí ako moji predkovia zemani, učitelia a kňazi, čo nikdy dlho nesedeli na jednom teplom mieste. Svoj domov si nesiem v uzlíku (jazyka, pamäti), aby sme nepoblúdili pričasto.

Cítim sa byť pravou rukou svojich predchodcov, nimi identifikujem svoju totožnosť a integritu, som vykonávateľom ich vôle a toho, čo nestihli, čo nevládali dokončiť; som vykonávateľom ich testamentu, zmluvy a táto otrocká poslušnosť mi – paradoxne – dáva slobodu uprostred márností lživých chvíľ.

Dve skutočnosti zatienili môj život. Prvá je poznanie, že svet je nevysvetliteľne tajomný a plný utrpenia; druhá, že som sa narodil a celý život prežil v čase duchovného úpadku ľudstva. S oboma skutočnosťami som sa vyrovnával myslením, ktoré ma priviedlo k eticky kladnému vzťahu k svetu na základe úcty k životu.

 

Pra(v)divosť slova. Nad čím premýšľa a na čom pracuje Ivan Kadlečík? Keď čítam literárne texty a uvažujem o nich, ba aj keď ich píšem,... In: Knižná revue, roč. XXI, 23. 11. 2011,  č. 24, s. 11.