Ján Púček

1. 11. 1987
Liptovský Mikuláš
Žáner:
poézia, pre deti a mládež, próza, scenáristika

Životopis autora

Ján Púček sa narodil v roku 1987 v Liptovskom Mikuláši. Vyštudoval filmovú dramaturgiu a scenáristiku na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Knižne debutoval v roku 2012 zbierkou poviedok Kameň v kameni. Kniha získala Prémiu Ceny Ivana Kraska, Cenu Jána Johanidesa v kategórii do 35 rokov a v rovnakej kategórii i Cenu Nadácie Tatra Banky.

V roku 2013 vydal zbierku krátkych próz Okná do polí a o dva roky neskôr román Uchom ihly, ktorý sa v roku 2017 dočkal poľského vydania vo vydavateľstve Książkowe klimaty (Przez ucho igielne, prel. W. Gogola). V roku 2018 naň tematicky nadviazal novelou Med pamäti. V roku 2022 vyšla zatiaľ jeho posledná prozaická kniha, zbierka poviedok, esejí a čŕt s názvom Karpaty! s podtitulom Potulky po skutočnej i vymyslenej krajine, ktorej poľské vydanie sa pripravuje v prestížnom vydavateľstve Czarne.

Je aj spoluautorom knihy dokumentárnych poviedok Slovutný pán prezident (2020) americkej historičky Madeline Vadkerty. V roku 2022 spolu s Janou H. Hoffstädter vydal knihu pre deti a mládež Veronika z paneláku ide dobyť svet (E.J. Publishing), ktorá bola zaradená na prestížny zoznam White Ravens.

Pracuje ako knižný redaktor vo Vydavateľstve Absynt, kde sa podieľa nielen na redakčnom, ale aj produkčnom zabezpečení knižných titulov.