Juraj Červenák photo 2

Juraj Červenák

16. 6. 1974
Žiar nad Hronom
Pseudonym:
Thorleif Larssen, George Callahan
Žáner:
próza

Napísali o autorovi

Červenák píše pre milovníkov akcie a filmového videnia sveta, je svojou podstatou moderný autor a nevadí mu, že jeho postavy sú moderné ako on sám – prinajmenšom myslením. Hra na „staré myslenie“ by ich nevyhnutne brzdila, rovnako ako v ich ústach znejú pokusy o „staré vyjadrovanie“ nevyhnutne falošne. Roganove príbehy sú duchom priamočiare (pozor, nie prostoduché!), ich sila je v nezadržateľnom postupe vpred, v nenásilnom využití násilia pre pobavenie čitateľa i spisovateľa. Fungujú aj napriek tomu, že miestami si Červenák neodpustí osobný žartík na účet korektorov (periny na strane 181) či epigónsku poklonu Andrzejovi Sapkowskému (kapitola Čierny strom). Čitateľ dostane presne to, čo mu sľubuje už obálka. Silného hrdinu s vlkom, oheň v očiach a krv na čepeli meča. A, samozrejme, uťaté hlavy, vyvrhnuté črevá a očné buľvy mimo očných jamiek.

Bohumil Stožický

Zo štylistickej stránky zaujme vhodne dávkovaná expresívnosť výrazu a schopnosť trefným slovom, bez upadnutia do grotesky, ktorá by narušila celkovú atmosféru knižky „nasvietiť“ vznešenú tému zospodu. Červenákov epický naturel je kombinovaný s filmovým videním, vďaka ktorému autor nadobudol zmysel pre dramatickú skratku s efektom. Napätie je vybudované na vyhrotenom, avšak už so spomenutou objektivitou podanom konflikte dvoch mocností.

Miloš Ferko

V postave Kornelia Báthoryho tak čitateľ objavuje hrdinu, s ktorým sa dokáže stotožniť. Protagonistu, ktorý má hĺbku, charakter a hoci má ten najšľachetnejší cieľ, neváha na jeho dosiahnutie prekročiť pomyselnú hranicu medzi dobrom a zlom. Z celej knihy sa tak možno úmyselne, možno nechtiac stáva akási „one man show“, kde ostatné postavy, hoci dobre vykreslené, zostávajú v pozadí a na scénu nastupujú len v momente, keď potrebuje hrdina pomôcť či naopak postaviť ďalšiu prekážku do cesty. Výsledné dielo nie je ľahké zhodnotiť, nakoľko ide v našich geografických šírkach o unikátny počin. No ak už porovnávať, tak vo veľkom. Na jazyk sa tak núka Sapkowského husitská trilógia. Prekvapivo, aj z tohto klania vychádza víťazne Báthory, nakoľko tam, kde sa hrdinovia poľského majstra plahočia dopredu na volskom záprahu po rozmočenej lesnej čistinke, sa Kornelius rúti cvalom vpred primknutý na chrbát plnokrvníka, s párom pištolí za opaskom, kordom po boku a s potmehúdskym úsmevom vykúkajúcim spod širokého klobúka. Ako taký prvý a zároveň jediný európsky kovboj či ako si osobne rád nahováram, náš vlastný slovenský náprotivok nemenej slávneho Howardovho hrdinu Solomona Kanea.

Jakub Korch

Neschopnosť vnútorne oživiť svoje postavy si uvedomuje i Červenák, preto ju vyvažuje i ľahko plynúcou naráciou. No tá stojí na umelej snahe archaizovať jazyk a perifrastickej maniere. Ináč povedané, autor v detailoch nafukuje, dáva prednosť efektnej štylizácii pred pokusom preniknúť pod povrch tvorivého písania. Ibaže to je v rámci (ne)nárokov na daný žáner typické.

Peter F. Rius Jílek

Juraj Červenák čitateľovi ponúka rýchly sled dobrodružných situácií v rozprávkovo-mýtickom svete plnom drakov, trpaslíkov, čarodejníkov a rytierov bez bázne a hany, ale aj pariacich sa vnútorností a rozťatých lebiek, fabulovaný s profesionálnou zručnosťou. Napriek tomuto podliehaniu masovému vkusu jeho texty patria k tomu najpopulárnejšiemu, čo na Slovensku v SF vzniká.

Viliam Marčok