Milan Lasica photo 1

Milan Lasica

3. 2. 1940
Zvolen
—  18. 7. 2021
Bratislava
Žáner:
dráma, literárna veda, literatúra faktu, odborná literatúra, poézia, populárne žánre, próza, publicistika, scenáristika, iné

Autor o sebe

Milý divák, smeješ sa spolu s nami už tridsať rokov. Ak si to pred tridsiatimi rokmi na predpoludniach tu v Tatra revue (teraz Štúdio S) nebol práve ty, tak to bol tvoj otec alebo rozosmiata matka (stalo sa nám raz, že jedna pani na našom predstavení od smiechu aj porodila). Nikdy si sa nepretvaroval, smial si sa zo srdca a úprimne. Smiech sa nedá načasovať, nacvičiť, zahrať. Ľudia sa buď zasmejú, alebo nezasmejú. Na pohrebe sa môžeš tváriť, že plačeš. Stačí napodobniť vzlyk, zakryť si dlaňami tvár… ale pri smiechu by bolo cítiť, že je falošný, že je umelý. Človek už vymyslel aj umelý chrup aj umelú hmotu aj umelú ženu aj umelé maslo, ba aj umelý klavír – ale umelý smiech nikto nevymyslí. Preto ťa medzi nami vítame aj dnes večer. Neboj sa, budeš sa smiať! Ale neboj sa, nezostane ti to. Predstavenie sa skončí, vyjdeš von do života a smiech ťa prejde.

(Milan Lasica a Július Satinský v programe k inscenácii Jubileum v bratislavskom Štúdiu S, 1990)

LASICA, Milan – SATINSKÝ, Július: Milan Lasica & Július Satinský: Súborné dielo I. (ako vzniklo). In: Knižná revue, roč. VI, 20. 11. 1996, č. 23, s. 4.