Monika Kompaníková

1. 9. 1979
Považská Bystrica
Žáner:
esej, literatúra faktu, poézia, pre deti a mládež, próza, iné

Stručná charakteristika

Debutovala zbierkou krátkych próz s názvom Miesto pre samotu, za ktorú získala Cenu Ivana Kraska za debut. V roku 2006 jej vyšla novela Biele miesta, nominovaná na cenu Anasoft litera 2007.  V roku 2010 vyšiel aj román Piata loď, ktorý získal cenu Ansoft litera a bol vyhlásený za najlepšiu knihu roka 2010. V roku 2013 vydala ilustrovanú knihu rozprávok s názvom Hlbokomorské rozprávky a v roku 2016 román Na sútoku. V roku 2019 napísala pre Slovenskú národnú galériu detskú knihu Kde je Ester N?, vo vydavateľstve Artforum detskú knihu Koniec sveta a čo je za ním. Ako editorka a spoluautorka sa podieľala na knihe o českých a slovenských hrdinkách – Kvapky na kameni a ako spoluautorka pesničkových textov a autorka rozprávok spolupracovala na detskom rockovom hudobnom albume Toddler Punk, ktorý vyšiel spolu s knihou krátkych príbehov vo vydavateľstve Monokel. Napísala hudobné texty pre kapely Korben Dallas, Billy Barman a ďalšie.   

Na motívy knihy Piata loď a ďalších poviedok vzniklo niekoľko študentských scenárov na VŠMU a FAMU, krátky animovaný film, monodráma Slávy Daubnerovej či divadelné predstavenie divadla Slúchadlo a napokon aj celovečerný film. Piata loď v česko-slovenskej koprodukcii režisérky Ivety Grófovej a scenáristu Mareka Leščáka.  mal premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2017, kde získal hlavnú cenu v sekcii Generation K+ - Krištáľového medveďa a niekoľko ďalších cien z medzinárodných filmových festivaloch v Čechách, Austrálii,  Južnej Kórei ai. Film získal tri ocenenia Slnko v sieti z 11 nominácií. Iveta Grófová získala hlavnú cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2017 v kategórii Audiovizuálna tvorba, rozhlas, TV film.

Kritika oceňuje najmä schopnosť Moniky Kompaníkovej písať o krutých veciach krehko a so zmyslom pre silný vizuálny a poetický detail.