Peter Gibey

Žáner:
pre deti a mládež, próza

Stručná charakteristika

Narodil sa v Košiciach v roku 1963. Knižne debutoval roku 2006 zbierkou hororových poviedok Strach nás baví – zimomrivé príbehy do teplej postele. Roku 2007 sa predstavil ako autor pre deti knihou Byť dráčikom je úžasné!, ktorá získala Cenu ministra kultúry SR za najkrajšie ilustrácie v prestížnej súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2007, v súťaži Bibiany sa stala najkrajšou detskou knihou zimy 2007. V roku 2009 zvíťazil v knihovníckej ankete Detský spisovateľ roka (ocenenie Zlatá rybka). Poviedky mu vyšli v zborníkoch súťaže O najlepšiu poviedku pre deti vydavateľstva Perfekt – Trapoška (2008), Izba snov (2009), Všetky pekné baby sú blondínky (2010) – antológia nesie názov Gibeyovej víťaznej poviedky. V roku 2010 mu vyšla v austrálskom vydavateľstve Zeus  v preklade knižka Byť dráčikom je úžasné! To be a dragonet is terrific! V roku 2011 v americkom vydavateľstve Strategic Book Group vychádzajú v angličtine jeho hororové poviedky Cozy chilling bedtime stories. Ďalšou rozprávkovou knihou sú Rozprávky pre moje bobuľky (2013).
Je tiež rozhlasovým tvorcom, hra O dráčikovi Spáčikovi sa dostala do finále Festivalu rozhlasovej tvorby, najnovšie sa predstavil ako autor divadelnej hry Dráčik Háčik (2015).
Svoje práce autor publikuje aj na CD nosičoch (O posledných prázdninách dráčika Spáčika, O dráčikovi Spáčikovi, O dráčikovi Háčikovi, O princovi, ktorý nechcel byť hrdinom).
Venuje sa tiež tvorbe textov piesní, spolupracuje so spevákom Petrom Cmoríkom, je víťazom textárskej súťaže Camfest 2007.