Tibor Žilka

29. 1. 1939
Plášťovce
Žáner:
literárna veda, iné

Napísali o autorovi

Je zakladajicom členom Kabinetu literárnej komunikácie a experimentálnych metodík na vtedajšej Pedagogickej fakulte, sídliacej v meste pod Viničným vrchom (to je Jašíkovo označenie Nitry v románe Námestie svätej Alžbety, aby som v intenciách spomenutej školy použil princíp medzitextového nadväzovania). Vznik pracoviska, dnešného Ústavu literárnej a umeleckej komunikácie, sa datuje rokom 1969. Tibor Žilka sa teda výraznou mierou podieľal na tom, čo pod vedením Františka Mika a Antona Popoviča nitriansku školu preslávilo, totiž na rozpracovaní teórie literárnej komunikácie, ktorá sa stretla s medzinárodným ohlasom, a - čo bolo veľmi dôležité - jej terminológie. Neskôr na túto teóriu nadväzuje koncepcia metatextov, na ktorej ma Tibor Žilka tiež svoj nemalý podiel.

Súbežne sa však Žilka venoval aj tomu, čo by sa dalo označiť ako "praktická teória" a výsledkom jeho takto zameraného intenzívneho bádania bol Poetický slovníka (Tatran, edícia Čítanie študujúcej mládeže, 1984; doplnené vydanie 1987). Od dovtedajších príručiek poetiky sa líši tým, že výrazne zohľadňuje práve komunikačnú teóriu. Neskôr autor dielo opäť rozširuje a vydáva Vademecum poetiky (2006).

Ak to tak smiem povedať, tak v druhej polovici 80. rokov sa závislosť Tibora Žilku od materského pracoviska zoslabuje, hoci nikdy sa nezriekol svojich východísk ani odkazu Františka Mika a Antona Popoviča (čo potvrdzujú minimálne dve štúdie v jeho knihe, o ktorej predovšetkým má byť reč). Toto "oslobodzovanie sa od závislosti" a kolektívneho výskumu smerovalo k veľkému záujmu a teóriu postmoderny, no konkrétne aj o diela svetových a slovenských spisovateľov, uplatňujúcich vo svojej tvorbe postmoderné postupy. Tibor Žilka o postmoderne teoreticky aj interpretačne uvažoval už vtedy, keď ostatní u nás iba začínali koketovať so samotným pojmom postmoderna (ba niektorí z nich boli ešte vo vleku pojmu socialistický realizmus). Stal sa vlastne priekopníkom na tomto poli a je nepochybne najlepším znalcom postmoderny v našom priestore. Nijaký iný literárny vedec o postmoderne nenapísal toľko, čo on.

Igor Hochel  na stretnutí Klubu nezávislých spisovateľov v novembri 2014

celý text na http://www.kns.sk/zilka-dobrodruzstvo.html