Viliam Klimáček

14. 9. 1958
Trenčín
Žáner:
dráma, literatúra faktu, poézia, pre deti a mládež, próza, publicistika, rozhlasová tvorba, scenáristika

Autor o sebe

Som dramatik, režisér a spisovateľ, ako Anton Pavlovič Čechov. Dovolím si ho spomenúť iba preto, lebo obaja sme boli lekári. Kým on stále liečil, ja som sa po deviatich rokoch medicíny vzdal. Chcel som robiť jednu vec poriadne.

Píšem romány o nedávnej histórii, lebo to, čo žijeme dnes, sa už začalo včera. Na Slovensku sme dosiaľ poriadne nereflektovali Slovenský štát, kolaborujúci s nacistickým Nemeckom, ani komunistický puč v roku 1948, ani sovietsku inváziu v auguste 1968. Všetko to sú traumy, ktoré sa cez našich rodičov preniesli aj na nás, ich deti. Chcem o tom hovoriť. Nezmierim sa s tým, že sme národom hrubých čiar.

Zaujíma ma, čo cudzincov na našich totalitných dejinách fascinuje? Zdá sa, že je to naša strašná minulosť. Zažil som na čítačkách v zahraničí, že mizéria je náš najväčší vývozný artikel. Možno tam čitateľ prežije katarziu z toho, čo sa jeho krajine našťastie vyhlo.

Okrem niekoľkých románov som napísal vyše šesťdesiat divadelných hier. Založil som vlastné divadlo, ale hrajú ma aj v iných krajinách. Mám rád žáner čiernej komédie. Hry osobné, historické, politické, vzťahové... Milujem divadlo pre jeho okamžitú reakciu. Divák hlasuje potleskom. Čitateľ je tajomnejší. Autor si naňho musí počkať. Preto rád striedam divadelnú rýchlosť a literárnu pomalosť.

Viliam Klimáček pre Literárne informačné centrum, 2020