Anasoft litera 2021 pre Barboru Hrínovú

V utorok 12. októbra 2021 získala Barbora Hrínová ocenenie za debutovú zbierku poviedok Jednorožce z vydavateľstva ASPEKT.

Laureátku vybrala spomedzi 165 hodnotených pôvodných slovenských prozaických kníh päťčlenná odborná porota, ktorú tento rok tvorili česká spisovateľka, literárna historička, scenáristka a prekladateľka Radka Denemarková, poetka, prekladateľka, filmová kritička a teoretička Mária Ferenčuhová, publicista a literárny kritik Patrik Garaj, poľský literárny vedec Rafał Majerek a literárna vedkyňa Marta Součková.

„O knihe, ktorá získala tohtoročnú cenu Anasoft litera, sa nerozhodovalo jednoducho. V najužšom výbere skončila silná, kvalitatívne vyrovnaná trojka. O výbere laureátky rozhodli veľmi jemné detaily, predovšetkým zvýšená autorská vnímavosť a schopnosť zosilňovať – dúfajme – aj čitateľskú citlivosť,“ približuje svoje rozhodnutie odborná porota, ktorá viac ako štyri hodiny viedla diskusiu zameranú primárne na kvalitu nominovaných kníh.

Barbora Hrínová vyštudovala dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave, kde v súčasnosti pedagogicky pôsobí v Ateliéri scenáristickej tvorby. Zároveň absolvovala výskumné pobyty v Gruzínsku a ako držiteľka Fulbrightovho štipendia štúdium na univerzite v Kalifornii. Spolupracovala na viacerých televíznych seriáloch a reláciách. Pre RTVS a Český rozhlas pripravila niekoľko rozhlasových dokumentov a fíčrov. Jednorožce sú jej knižným debutom. Ako prezradila, postavy ocenenej zbierky poviedok sú „jednorožce alebo tzv. veční hľadači. Sú to ľudia istým spôsobom odlišní, prípadne ich tak vníma okolie. Pritom sa len snažia o také veci ako všetci ostatní, napríklad o lásku, vzťah, akceptáciu alebo nejaké porozumenie.“

„To, čo je nebadateľné a často považované za periférne alebo menejcenné, sa v knihe Barbory Hrínovej Jednorožce dostáva do centra pozornosti,“ vyzdvihla odborná porota. „Hrínová nám ukazuje, že krehkosť, ktorú máme tendenciu prehliadať, môže byť hodnotou. Citlivosť v jej debutových poviedkach nie je prezentovaná ako zlyhanie, ale je presvedčivo tvarovaná ako základný atribút ľudskosti. Hrínová píše o inakosti, neexotizuje ju však ani neexploatuje, a práve preto nám umožňuje prijať rozličné spôsoby života či hľadania identity.“

Laureátka Anasoft litera 2021, Barbora Hrínová, získala cenu honorovanú sumou 10 000 eur a zároveň hmotnú cenu od dizajnérky Mii Čopíkovej, ktorú autorka nazvala Najväčšia mágia je vždy ukrytá vo vnútri. Je vyrobená z nepotrebných odrezkov skla a zrkadiel. Jednotlivé vrstvy sú lepené na seba tak, že pripomínajú knihu aj s jej listami. Vo vnútri je ukrytý nápis: Anasof litera 2021.

Okrem hlavného ocenenia bola opäť udelená aj Cena čitateľov, ktorú tento rok získala Veronika Šikulová za román-neromán Tremolo ostinato z vydavateľstva SLOVART. Kniha s názvom požičaným z hudby je voľným rozprávaním o hudbe, písaní, vzťahoch a rodine. V autorkiných slovách sú tí, ktorí boli v jej blízkosti, ale aj tí, ktorí ju stále obklopujú. „Písaný text je úkaz, niekedy kopec, otrasná skúsenosť, krajina, ktorá nemá mapu, odbočeniami sú metafory, skratkou trebárs rým, zavše nastavuje nohu, a keď si myslíte, že ste stratení, prišli ste do cieľa,“ dočítate sa na strane 229 v poviedke Drozdy už maľujú vajká.

TS Anasoft litera