Bibliotéka 2006

 

14. ročník medzinárodného knižného veľtrhu BIBLIOTÉKA sa uskutoční od 9.do 12. novembra vo Výstavnom a kongresovom centre INCHEBA €XPO Bratislava. Prípravy sú už v plnom prúde, a tak sme sa opýtali manažéra Bibliotéky Slavomíra Tužinského, čo ponúknu návštevníkom.

 

*Vlani ste experimentálne zaviedli veľtržné kino. Budú sa filmy premietať aj tento rok?

– V spolupráci so Slovenskou televíziou pripravujeme pre návštevníkov premietanie dokumentárnych filmov o slovenských spisovateľoch a následne na to filmové spracovanie ich diel. Program premietania bude jasný už čoskoro.

*Aké programy sú pripravené pre deti?

– Už klasicky sú to tvorivé dielne a interaktívne hry, ktoré pripravuje vydavateľstvo Buvik. Novinkou je niekoľko počítačov s internetom, prístupných nielen pre deti.

*Sú už prihlásené nejaké zaujímavé sprievodné programy?

– Na Bibliotéke bude vyhlásenie ceny ISTRON 2005, literárne pásmo o živote a diele Ľudovíta Štúra, prezentácia Macka Pusíka, oslavy 85. narodenín mesačníka Krásy Slovenska... Vystavovatelia ešte programy dolaďujú. Hlavným moderátorom programov bude Dado Nagy. Myslím, že tiež už môžem prezradiť, že Bulharské ministerstvo kultúry si vybralo práve Bibliotéku na svetovú premiéru ich projektu pri príležitosti vstupu Bulharska do EÚ - Cyrilske azbuky. Rozsiahly projekt predstavuje 48 grafických tabúľ.

*Vlani bola milým prekvapením Literárna kaviareň. Tento rok pripravujete aj slovenské knižné rekordy.

– Na stránke www.rekordy.sk (oficiálna stránka Knihy slovenských rekordov) otvárame novú sekciu - KNIŽNÉ REKORDY -rekordy kníh, vydavateľov, kníhkupcov, autorov, čitateľov a všetkého čo má prívlastok NAJ v súvislosti s knihami. O tomto sa dozvieme viac na veľtrhu BIBLIOTÉKA - PEDAGOGIKA 2006. Súčasťou Pedagogiky je súťaž o najmenší školský ťahák s najväčším obsahom. Víťaz získa jazykový kurz v hodnote 15 tisíc Sk a bude zapísaný do Slovenskej knihy rekordov.

*Aké bude vstupné na Bibliotéku?

– Vstupné je 20 Sk, školské skupiny s pedagogickým dozorom majú vstup zadarmo.