Ceny Jána Johanidesa 2012: Nominácie za pôvodnú prózu a esej

Šaľa - Finalisti literárnej Ceny Jána Johanidesa za slovenskú pôvodnú prózu a esej vydanú v uplynulých dvoch rokoch sú už známi. Udeľuje ju mesto Šaľa, Literárne informačné centrum a Honorárny konzulát SR v Hesensku. 20. júna vyhlásia v Šali víťazov.

"Cena má dve kategórie. Prvá je za najlepšie prozaické dielo s prihliadnutím na predchádzajúcu tvorbu navrhnutého autora a jej verejný ohlas. Tá je dotovaná sumou 1500 eur. Druhá sa udeľuje za najlepšie prozaické dielo mladého autora do 30 rokov, ktoré vyšlo v rovnakom období. Peňažná prémia je vo výške 500 eur, " povedala Marta Bábiková z Literárneho informačného centra.

Tohtoročná porota vybrala v prvom kole v kategórii "Najlepšie prozaické dielo" desiatku kníh. Ide o publikácie Balla: V mene otca, Dušan Dušek: Holá veta o láske, Lajos Grendel: U nás doma v New Honte, Ivan Kadlečík a Oleg Pastier: Spytovanie, Lojzo Marsina: Podobenstvo o dome Danielovom, Pavol Rankov: Matky, Peter Repka: Chvála zápisníku, Veronika Šikulová: Miesta v sieti, Alta Vášová: Sfarbenia a Svetlana Žuchová: Zlodeji a svedkovia. Porotu tvorili Dana Hučková, Vladimír Petrík a Peter Michalovič.

V kategórii "Najlepšie prozaické dielo mladého autora do 30 rokov" sú nominované Natália Chovancová: East Side Story / Príbeh z východnej štvrte, Zuska Kepplová: Buchty švabachom a Michaela Rosová: Dandy. Víťazi obidvoch kategórií budú vyhlásení 20. júna v Šali, kde im slávnostne cenu odovzdajú.

sala24.sk/tasr

http://www.topky.sk/cl/1000074/1309591/Finalisti-Ceny-Jana-Johanidesa-2012-su-znami