Do Noci literatúry sa zapojilo 16 krajín

Všetky informácie o podujatí nájdete na Facebooku alebo na webe Českého centra.

Čítať sa bude v stredu 22. septembra na ôsmich miestach v centre bratislavského Starého Mesta. Noc však prebehne aj v online priestore počas nasledujúcich ôsmich dní.

Jedná sa o sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov v podaní známych slovenských herečiek a hercov – vždy v polhodinových intervaloch. Návštevníci budú 15 minút počúvať čítanie a 15 minút budú mať čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívia, si každý zvolí sám. Miesta čítaní budú tento rok priestory kultúrnych inštitútov týchto krajín: Česka, Francúzska, Talianska, Poľska, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Európskej komisie. Noc literatúry začne na všetkých ôsmich miestach v Bratislave o 18.00 hodine, posledné čítania budú o 21.30.

„Tento rok sme sa spoločne dohodli previesť fanúšikov Noci literatúry našimi inštitútmi a ukázať im, že sme tu po pandémii opäť aktívne pre nich a že je v našich priestoroch bezpečno,“ opisuje výber miest riaditeľka Českého centra v Bratislave Monika Koblerová, ktoré v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi a veľvyslanectvami EUNIC a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku projekt organizuje.

Zapojilo sa šestnásť krajín, ale čítať sa bude iba na ôsmich miestach. Na každom z nich si tento rok budete môcť vypočuť dva úryvky naraz v podaní dvojice interpretov. „Zo zapojených inštitútov a ambasád sme vytvorili dvojice tak, aby v každej bol jeden, ktorý má svoje priestory otvorené pre verejnosť, a druhý, ktorý túto možnosť nemá, bude ten večer uňho hosťom,“ vysvetľuje koordinátorka podujatia Petra Darovcová.

Pre tých, ktorí sa na živej Noci nezúčastnia, budú pripravené videá s úryvkami načítanými rovnakými herečkami a hercami natočené na ôsmich miestach inštitútov a ambasád, ktoré nemajú k dispozícii priestory pre verejnosť. Noci literatúry sa zúčastnia tradične aj ďalšie slovenské mestá, ak im to umožní aktuálna pandemická situácia. Okrem početných slovenských miest sa na Noc literatúry môžu tešiť návštevníci takisto v Prahe a v desiatkach ďalších českých a európskych miest.

  • Do Noci literatúry sa zapojilo 16 krajín - 0
  • Do Noci literatúry sa zapojilo 16 krajín - 1