Dom umenia/Kunsthalle Bratislava a ASPEKT

pozývajú na vernisáž a povernisážovú diskusiu ku kolektívnej výstave FEM(INIST) FATALE, ktorá sa venuje rôznym feministickým a feministicky reflektovaným témam.

ČO: vernisáž výstavy FEM(INIST) FATALE

KEDY: štvrtok 16. júla o 18.00 (výstava potrvá do 6. septembra)

KDE: Kunsthalle LAB, Námestie SNP 12 v Bratislave

Na kolektívnej výstave FEM(INIST) FATALE prezentuje svoju tvorbu desať autorských osobností zo SR a ČR. Maľby, grafiky, inštalácie a videá sa venujú podobám hrdinstva, ideálu krásy, rodovým rolám a očakávaniam, kánonu výtvarného umenia či neheterosexuálnym identitám.

ČO: povernisážová diskusia s umelkyňami a umelcami

KEDY: štvrtok 16. júla o 20.00

KDE: Cafe Barista, Kolárska 6 v Bratislave

Po vernisáži sa môžete pridať k neformálnej diskusii s umelkyňami a umelcami o tom, ako a či vo svojich dielach kódujú feministickú perspektívu a z akých myšlienkových zdrojov pritom čerpajú; ako sa téma feministického umenia otvárala v 90. rokoch v prvom slovenskom feministickom časopise Aspekt (1993 – 2004). Moderovať bude spoluzakladateľka organizácie ASPEKT a literárna vedkyňa Jana Cviková.

(Vstupné: zadarmo)

 

O výstave:

Kurátorka: Lenka Kukurová

Autorky a autori: Jana Bodnárová, Petra Čížková, Mária Čorejová, Anna Daučíková, Lucia Dovičáková, Eva Filová, Milan Mikuláštík, Martin Piaček, Ivana Šáteková, Jana Štěpánová

Spolupráca: Lenka Krištofová a ASPEKT

Projekt FEM(INIST) FATALE je podľa kurátorky Lenky Kukurovej „reakciou na súčasný stav našej spoločnosti z feministického pohľadu prostredníctvom výtvarného umenia“, pričom názov výstavy ironicky odkazuje k predstave „femme fatale“ ako jedného z mnohých symbolických rodových klišé. Osudovou sa tu však už nestáva zvodná žena, existujúca primárne pre mužský pohľad, osudový je feminizmus ako politický a životný postoj. Tento „osudový pohľad“ na svet dokáže meniť vnímanie bežnej reality tak, že sa už nikdy nebude zdať mocensky neutrálna. Počas leta vás čaká aj bohatý sprievodný program.

OTVORENÉ:

Str – Pon: 12:00 - 19:00 hod.

Pia: 12:00 - 21:00 hod.

Uto: zatvorené

Vstup voľný