Finalisti ceny René 2019

V rámci Litera festu dnes, 26. 4. 2019, vyhlásili v Slovenskom rozhlase päticu prozaických kníh, nominovaných na cenu René – Anasoft litera gymnazistov. Porota aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera – prekladateľka a literárna publicistka Gabriela Magová, literárni vedci Ľubica Schmarcová, Karol Csiba, Pavol Markovič a spisovateľ a publicista Ján Štrasser z vyše 200 prozaických kníh, ktoré splnili kritéria a boli tak automaticky nominované do  14. ročníka literárnej ceny Anasoft litera, vybrali pre študentov a študentky týchto päť knih (v abecednom poradí):

Fulmeková, Denisa: Doktor Mráz (Slovart, 2018)

Kostelanski, Václav: Virtuóz (KK Bagala, 2018)

Rozenbergová, Vanda: Tri smrtky sa plavia (Slovart, 2018)

Sokol, Ondrej: Ako som vozil Nórov (Eruditio, 2018)

Vadas, Marek: Zlá štvrť (KK Bagala, 2018)

Študentov čaká po letných prázdninách množstvo besied a stretnutí s novými finalistami. Potom sa musia rozhodnúť a vyargumentovať si navzájom, kto bude tretím laureátom/laureátkou tejto literárnej ceny a prečo. Rozhodujúca diskusia s hlasovaním študentov a vyhlásenie laureáta tretieho ročníka sa uskutoční 30. novembra 2019 na festivale Autoriáda v bratislavskej Novej Cvernovke.

Za laureátov predošlých ročníkov študenti zvolili Ivanu Gibovú (Barbora, Boch a Katarzia) a Daniela Majlinga (Ruzká klazika).