V rámci pravidelného cyklu besied usporiadalo kníhkupectvo Martinus v Bratislave stretnutie s významným českým fotografom Janom Saudkom o autorovi a o jeho knihe Dva (Vydavateľstvo Slovart CZ 2017).

Podujatie, ktoré moderoval Dado Nagy, prebehlo v uvoľnenom duchu a úsmevnom tóne vďaka humorným, ironickým aj sebaironickým bonmotom Jana Saudka okrem iného na tému literatúra: „Knihu som napísal, pretože ma o to požiadali“.

Ďalšia z poznámok autora bola venovaná fyziologickému veku v protiklade k životnému pocitu človeka: „Skutočný život začína po osemdesiatke. Len sa nesmiete pozerať do zrkadla“.

Moderátor podotkol, že Saudek sa pokojne do zrkadla pozrieť môže a dostalo sa mu odpovede: „Áno, ak je otočené k stene.“ Jan Saudek s neprvoplánovým optimizmom poznamenal, že súčasnú realitu môžeme vnímať buď ako neveľmi harmonickú, alebo si naopak všimnúť okolo nás veci, ktoré sú krásne. Keď Dado Nagy v závere podotkol: „Dúfal som, že ešte na záver spravíte stojku na rukách, alebo niečo podobné“, Jan Saudek sebaironicky odvetil: „Som rád, že spravím stojku na nohách“. Prítomných divákov, ktorých sa zišlo nemálo, oslovil trochu čierny humor v odpovedi na otázku z hľadiska, keď sa diváčka spýtala Jana Saudka, ako si dokázal udržať tú istú charizmu po celých päťdesiat rokov. Kontroverzný fotograf odvetil, že už tu poletuje len jeho duch. Vyjadril aj hlboký súrodenecký cit a jeho premeny v čase k svojmu bratovi-dvojčaťu Karlovi Saudkovi (*1935 – †2015). Počas večera adresoval niekoľko milých slov aj svojej manželke.

Jana Matejovičová