Knihou roka je Klimtov bozk

Devätnásty ročník čitateľskej ankety dvojtýždenníka Knižná revue pozná svojich víťazov. Vyhlásili ich vo štvrtok 22. apríla v bratislavskom Klube spisovateľov.

 

 

V hlavnej kategórii Kniha roka zvíťazil román Borisa Filana Klimtov bozk. "Musím sa poďakovať čitateľom, pretože oni sú mojím adresátom. Píšem divadelnú hru a včera som sedel s Ďurkom Nvotom. Pýtal sa ma, aký mám s tou hrou zámer. Povedal som: aby ľudia chodili do divadla. Aj knižku píšem preto, aby ju ľudia čítali. Takže som veľmi rád, že čítajú," povedal Filan pri preberaní ceny. Klimtov bozk je príbehom Adama a Silvie, do osudov ktorých zasiahne rok 1968. "Je to krásne boľavý príbeh o tých, čo nedokážu odísť a nesmú zostať," píše na svojich stránkach o knižke vydavateľstvo Slovart.

 

Druhé miesto v ankete prisúdili čitatelia zbierke básní Milana Rúfusa Ako stopy v snehu, ktorá je zavŕšením jeho básnického triptychu. "Ďakujem čitateľom, že to dielo prijali a že sa umiestnilo na slušnom druhom mieste," poďakovala pri preberaní ceny vdova po básnikovi Magda Rúfusová. Tretí skončil Július Balco s románom Žlté ruže, ktorý písal päť rokov. "Žlté ruže sú mojím prvým románom. Doteraz som písal a vydával skôr poviedky a románové novely. Teraz ma teší, že tento môj prvý román je čitateľsky atraktívny," povedal Balco.

Hlasovalo sa aj v ďalších dvoch kategóriách. Vydavateľstvom roka sa stal Ikar nasledovaný Slovartom a vydavateľstvom Perfekt. Titul Debut roka získal Vladimír Strýček s knižkou Bankrot. Chcete prežiť? Na druhom mieste v kategórii debutov skončila zbierka básní Milana Tumu Čaša plná lásky a tretie miesto patrí knižke Arabský svet - Iná planéta? autorky Emíre Khidayer.

http://kultura.pravda.sk/knihou-roka-je-klimtov-bozk-df7-/sk-kkniha.asp?c=A100422_155252_sk-kkniha_p46