Správy z besedy

24.02.2021, online beseda od 9:00 do donevidím a donepočujem, s autorom z finálovej päťky Ceny René  - Anasoft litera Petrom Balkom o jeho knihe Ostrov (s takým tým prečiarknutým O, nie takto, krížom). Účastníci: Soňa Uriková na poste moderátorky, autor, pani profesorka Martišková ako štátny dozor a žiaci maturitného ročníka (4.D) a druháci (2.D) Gymnázia v Topoľčanoch, áno, aj pár ľudkov z iných tried, čo sa, dúfam, nechceli uliať (však slečny zo šiestej OG).

A po besede interview.

"Tak ako? Čo vy na to, maturanti?

...a odpovedaj celou vetou..."

 

Beseda bola veľmi príjemná, no na mňa príliš dlhá. Bolo vidieť, že pán Balko sa tešil z toho, že sa môže konečne vyrozprávať. Jeho kniha Østrov má veľmi zaujímavý a dynamický dej, ktorý chytí čitateľa hneď na začiatku. Knihu som prečítala na jeden dych. Nevedela som sa odtrhnúť, tak napínavú knihu som snáď ešte predtým nečítala. Po prečítaní knihy som si však myslela, že autor bude pochmúrny pesimista, ktorý nemá rád ľudí, presne ako jeho postava apu. Na besede som však zistila, že je to veľmi príjemný a sympatický pán, ktorý robí svoju prácu dobre a poctivo. Už len to, že je pravým opakom postavy apu, robí tu knihu lepšiu. Je úžasné vidieť, ako sa dokáže vcítiť do inej postavy a písať z iného uhla pohľadu. (Veronika)

 

Na besede som bola a autor na mňa pôsobil veľmi zaujímavo. Bol výrečný a vedel človeka upútať. Priznám sa, knihu som ešte neprečítala, ale ako som počúvala diskusiu a názory, zaujala ma, takže v blízkej dobe určite po nej siahnem. Myslím si, že popri všetkých tých povinnostiach prišla beseda vhod. Nakoľko si človek mohol aspoň nachvíľu oddýchnuť a dozvedieť sa niečo nové. (Dominika)

 

Beseda mi prišla ako príjemné oživenie dištančného vyučovania. Konečne rozhovor s niekým optimistickým, plným elánu a energie. S niekým, kto dokáže aj krátku odpoveď natiahnuť na pol hodinu. K veľa otázkam sme sa síce nedostali, no myslím si, že autor ich aj tak zodpovedal počas svojich monológov. Knihu som pred besedou ešte len začínala čítať, no autor aj ostatní ma na ňu navnadili ešte viac! Takže ja som veľmi rada, že som mala možnosť sa tejto besedy zúčastniť a taktiež aj, že sme si na besedu ,,vybrali" práve tohto autora. (Natália)

 

Beseda bola veľmi príjemná a takéto ozvláštnenie vyučovania počas tohto obdobia padlo dobre každému. Najskôr sme sa teda pýtali otázky do chatu a neskôr sa pán spisovateľ rozkecal sám. Síce to nebolo vždy k téme, ale počúvalo sa ho veľmi príjemne. Asi by som sa ho spýtala, kde sa vidí o 10 rokov. (Kristína)

 

Beseda počas dištančneho vyučovania je veľmi dobrá forma vzdelávania, taká zábavnejšia. Balk bol milý, sympatický a zábavný. Aj keď moc nerozprával o knihe, čo mi moc nevadilo, pretože som tuto knihu nečítala, ale vďaka besede som sa dozvedela o jej obsahu. Baby sa pýtali dobré otázky, na tom by som asi nič nezmenila. Boli naozaj pripravené. (Kristína)

 

Po prečítaní knihy Ostrov ma zaujímalo niečo viac o autorovi a vďaka besede som sa to aj dozvedela. Nenapadá mi žiadna doplňujúca otázka, myslím si, že vďaka autorovej výrečnosti sme sa napriek tomu, koľko málo otázok bolo položených, dozvedeli nielen odpoveď na tieto konkrétne otázky, ale aj omnoho viac. Beseda sa mi páčila a určite bolo zaujímavé počuť niečo viac priamo od autora diela, o jeho pohľade naň a s vysvetleniami prípadne doplneniami niektorých jeho častí. (Monika)

 

Beseda sa mi páčila. Autor Peter Balko je podľa môjho názoru veľmi zaujímavý. Prekvapilo ma, že bol úplne odlišný ako predminuloročný autor, s ktorým sme mali besedu. Na rozdiel od Ondreja Sokola bol Peter Balko veľmi výrečný. Najviac ma zaujalo asi to, keď rozprával o tom, ako chodil na slovenské hranice zbierať príbehy od ľudí, ktorí tam žijú. Tiež sa mi páčilo, keď hovoril aj o svojej mladosti a o Božene Slančíkovej Timrave, keďže navštevoval gymnázium, ktoré nesie jej meno. (Viktória)

 

Myslím si, že beseda bola vhodným doplnkom k vyučovaniu. Aj v prípade, že by fungovalo prezenčné vyučovanie, bola by škoda ho odmietnuť. Predsa len, ide o náhľad do súčasnej literárnej scény, a to priamo prostredníctvom jedného zo súčasných autorov. Peter Balko bol veľmi zhovorčivým autorom, ochotný osvetliť nám fungovanie súčasného knižného trhu a procesu publikovania. Myslím si, že počas besedy bola zodpovedaná väčšina otázok, aj tých nevyslovených. Možno by bolo vhodnejšie autora trocha viac usmerňovať a obmedziť, pretože mal naozaj tendenciu zatúlať sa ďalej od položenej otázky. (Natália)

Pre druhákov bola otázka: "Tak čo beseda...?" rozšírená o "otázku": Čo by si sa spýtal/a, keby si sa konečne prestal/prestala hanbiť a ošívať a spoliehať sa na iných, že sa spýtajú za teba?...

 

Zúčastnila som sa na besede a podľa mňa bola veľmi zaujímavá. Petra Balka poznám podľa filmu Čiara, a tak by som sa ho spýtala či s niekým spolupracoval na scenári a ako dlho mu trvalo vytvoriť scenár k filmu. (Alexandra)

 

Beseda sa mi páčila. Knižku som síce nečítala, no autorove rozprávanie nie iba o svojej tvorbe, ale aj niektoré jeho názory, ktoré prezentoval, ma zaujali natoľko, že by som jej dala šancu. Najviac zaujímavým pre mňa z besedy bolo, keď autor hovoril o filmoch alebo dielach, ktoré má rád. Ja sama niektoré z nich obľubujem. Táto beseda bola pre mňa určite prínosom a dobrým osviežením každodenného rutinného vyučovania. Mrzí ma, že som nepoložila otázku. Páčili sa mi však otázky, ktoré pokladali ostatní účastníci. Autor často odpovedal dostatočne obsiahlo. Dozvedela som sa teda občas odpoveď na moje otázky aj bez ich položenia. Moje otázky, ktoré som si pripravila ešte pred besedou boli:1.Akým smerom v rámci žánru a deja by chcel smerovať svoje ďalšie literárne dielo? 2. Či sám seba viac vidí v tvorbe filmov, alebo mu je bližšie písať knihy? (Nina)

 

Beseda bola veľmi dobrá, pán Balko bol zaujímavý hosť, dozvedel som sa o ňom mnoho. Bolo to trošku dlhšie, ako som čakal, ale to mi vôbec neprekážalo. Knihu Østrov som síce nečítal, ale dal by som tomu šancu. Keďže často spomínal, že rád chodí na koncerty, spýtal by som sa ho na jeho obľúbených umelcov. (Oliver)

 

Beseda sa mi veľmi páčila, komunikácia z oboch strán bola príjemná a dobre sa rozhovor počúval. Moja otázka mala byť, čo považuje za svoju najlepšiu skúsenosť s filmom, ale tú použila iná žiačka. Dúfam, že sa ešte naskytne podobná príležitosť na aspoň takúto online besedu. (Tomáš)

 

Besedy som sa zúčastnila a bola som rada, že ste pre nás vymysleli takéto menšie oživenie online výučby. Otázka, nad ktorou som rozmýšľala hneď od začiatku besedy bola, odkiaľ čerpal autor knihy nápady na jej napísanie. Napadlo mi, že sa k tomu môže viazať zaujímavý príbeh. Ďalej som rozmýšľala, či by autor chcel, aby bola kniha sfilmovaná, no neskôr dokonca niekto túto otázku položil do četu. (Tatiana)

 

Beseda sa mi páčila a bola celkom zaujímavá, len škoda že mi často vypadával zvuk a kamera. Čo Vás viedlo k tomu stať sa spisovateľom? Ako sa váš život líši odvtedy, čo ste sa ním stali? (Katarína)

 

Zúčastnila som sa besedy, ktorá sa mi veľmi páčila. Pán Balko bol veľmi milý, mladý, vzdelaný muž a spisovateľ, ktorý dôkladne odpovedal na nami kladené otázky. Priblížil nám obsah knihy, vystupujúce postavy, možnosti filmovej podoby knihy, ale aj jeho súkromný život. Bolo veľmi zaujímavé ho počúvať s akým nadšením tvorí a píše. Otázku, ktorú by som mu položila: Koľko kníh do budúcna ešte plánuje napísať a či jeho potomstvo bude motivovať a viesť spisovateľským smerom. (Dominika)

 

Beseda vzhľadom na pandémiu bola online, no našťastie prešla bez komplikácii a v pohodovej atmosfére. Spisovateľ bol komunikatívny a pôsobil na mňa prijemným dojmom. Páčilo sa mi ako opisoval postavy a ich príbeh. Chcela som sa spýtať, že ako berie pozitívne a negatívne recenzie čitateľov na jeho knihy. (Letizia Leila)

 

Beseda sa mi veľmi páčila, autora považujem za kvalitného, knihu som si rezervoval u kamarátky, ktorá si ju objednala a teším sa na jej prečítanie. Pokojne by som autora vydržal počúvať dlhšie, aj keď sa mi sem-tam nepáčilo ako rozsiahlo komentuje, no to je asi choroba z povolania. Postupom času sme sa v besede začali viac dostávať k politike, a keďže som v tejto téme ,,doma'', nemohol som sa nespýtať na jeho názor. Umelci sú známi tým, že tvoria verejnú mienku, preto ma zaujímalo, či to považuje za jeho povinnosť, rozhovoril sa však rozsihalo. Určite by som takýchto besied privítal viac! (David)

 

Dnes som bola prítomná na výbornej besede. Môj názor je, že to bola taká zmena oproti tomuto vyučovaniu a dozvedeli sme sa niečo nové. Dozvedeli sme sa autorove názory aj na túto situáciu a rôzne iné veci. Otázka: Čo ho viedlo k napísaniu scenára filmu Čiara. (Ema)

 

Besedy som sa zúčastnila, no ku koncu hodiny ma odpojilo, pretože sme mali menší skrat internetu. Keďže som knihu nečítala, neodvážila som sa ani položiť otázku, ale ak by som nabrala odvahu, spýtala by som sa, či sa našli ľudia, ktorí vyslovene odporovali a nesúhlasili s názormi v knihe alebo celkovým podaním príbehu. Alebo jednoduchú otázku, aká bola spisovateľova najobľúbenejšia kniha z detstva. Beseda bola zaujímavá, rada by som si knihu prečítala. (Kristína)

 

Beseda ma veľmi milo prekvapila a predčila moje očakávania. Páčilo sa mi veľa autorových myšlienok, mal zaujímavé názory s ktorými som sa stotožňovala. Veľmi sa teším, ak uzrú svetlo sveta spomínané filmy, no ešte viac ma zaujala pripravovaná kniha o strachu. Knihu Ostrov som síce nečítala, ale ak by sa mi niekedy naskytla možnosť, rada by som si ju prečítala. Chcela som sa spýtať na jeho obľúbenú literatúru, autorov a taktiež na obľúbené filmové žánre a konkrétne filmy, ale všetko spomenul vo svojom rozprávaní, čiže moja otázka nebola potrebná. (Kristína)

 

Beseda sa mi veľmi páčila. Autorove odpovede na otázky boli úprimné. Ja by som položila otázku, ktorá tam bola zodpovedaná, či by si vedel predstaviť sfilmovanie Ostrova. (Simona)

Beseda sa mi veľmi páčila a autor bol veľmi milý. Aká je vaša obľúbená kniha? Ovplyvňuje táto kniha spôsob, akým píšete Vy? (Michalela)

 

Besedy som sa zúčastnila a prišla mi fajn, páči sa mi, že naša škola sa realizuje aj v čase, keď nemôžeme byť fyzicky spolu a snaží sa nám spestriť vyučovanie aj počas dištančného vzdelávania. Otázku som, bohužiaľ, nepoložila žiadnu, ale zaujímalo by ma, či autor zvládal písať knihu a aj to, že má malú dceru, a tak to skombinovať, či to bolo nejak náročné a ako to celkovo zvládal skĺbiť vzhľadom nato, že som to na besede nepostrehla. (Mariana)

 

Osobne ma besedy nikdy nijak zvlášť neovplyvňovali a nelákali, ale táto beseda bola celkom fajn. Mohol som počúvať bez toho, aby som musel prehovoriť, alebo odpovedať na nejaké otázky. Keby boli takéto besedy častejšie, určite by som na ne radšej chodil. Autor mi prišiel ako rozumný chlap, ktorý si ide za svojimi snami. Avšak, aj keď nemám besedy veľmi v láske, tak pri tejto ma zaujalo, ako to autor podal. Rozprával pútavo a zaujímavo. Najviac sa mi asi páčilo to, ako rozprával o svojej knihe, ako keby s ňou mal nejaké puto. Povedal „Kniha má svoje čaro“ a v tom s ním úplne súhlasím. Síce knihy nepíšem, ale rád si ich prečítam. Kto vie, za pár rokov možno aj ja nejakú napíšem, avšak teraz to ani hviezdy netušia. Otázka: Keďže som, bohužiaľ, nemal možnosť si knižku prečítať, tak som vtedy nevedel, čo také by som sa autora spýtal. Keď som nad tým uvažoval aj po besede, tak by ma asi najviac zaujímalo, čo viedlo autora k napísaniu knihy. (Adam)

 

Beseda bola zaujímavá a celá sa niesla v pohodovom a uvoľnenom duchu. Páčilo sa mi, ako autor vedel každú otázku viac rozvinúť a neodpovedal len stručne. Otázky, ktoré som sa chcela spýtať, už boli, bohužiaľ, zodpovedané, no aspoň som dostala odpoveď. (Klára)

 

Na besedu som sa nedostala hneď od začiatku kvôli technickým problémom, ale nakoniec sa mi tam predsa len podarilo pripojiť sa. Bola to zaujímavá beseda, na ktorej autor rozprával o svojej knihe a jej písaní. Autor mi prišiel ako celkom sympatický a milý človek, ale myslím si, že bol aj dosť nervózny, pretože čo som si všimla, tak sa každú chvíľku pozeral hore. Beseda ma celkom dosť zaujala, keďže autor rozprával hlavne aj o detailoch, ktoré normálne nemáme odkiaľ zistiť. Počas besedy som si robila aj menšie poznámky a zapisovala veci, ktoré mi prišli zaujímavé. Najviac sa mi asi páčilo to, kedy rozprával o svojom živote, svoje zážitky a skúsenosti. Poprípade, ako prebieha celý proces od napísania knihy až po jej vydanie Moja otázka: Chcela som sa autora spýtať otázku, ako si predstavuje sfilmovanie svojej knihy a že či vôbec chce, aby jeho kniha bola sfilmovaná, ale nemala som odvahu sa ju spýtať. Nakoniec sa ju potom spýtalo jedno dievča, takže som na ňu dostala aj odpoveď (Terézia)

 

 

 

Na tomto mieste ďakujeme všetkým respondentom za ich odpovede a celému realizačnému tímu, vrátame mňa, za túto jedinečnú možnosť spoznať slávnych ľudí skôr, ako budú ešte slávnejší a už nebudú mať čas, možnosť a chuť prísť na takúto besedu. Písaniu zdar, prajeme autorovi, nech jeho postavy nikdy nestroskotajú na ostrove, leda by to bol jeho autorský zámer.

 

S pozdravom

Natália Václaviaková