Úspešný Frankfurt 2004

V dňoch 6. – 10. októbra 2004 sa konal už 56. ročník najvyhľadávanejšieho a najnavštevovanejšieho knižného veľtrhu na svete – MKV vo Frankfurte. Národný stánok Slovenskej republiky aj tento rok pripravilo Literárne informačné centrum.

Medzinárodný knižný veľtrh 2004 vo Frankfurte nad Mohanom bol aj tentoraz fascinujúcou šou knižných noviniek, inšpirujúcich dialógov mnohých kultúr a stretnutím autorov a vydavateľov z celého sveta. Nechýbali tu osobnosti z politiky, športu a šoubiznisu, kníhkupci, pracovníci knižníc, agenti, ilustrátori – všetky tieto skupiny majú už veľa rokov na knižnom veľtrhu svoje stále miesto. Na veľtrhu sa predstavilo 6 638 jednotlivých vystavovateľov a 180 000 odborníkov z viac ako 100 krajín. Vyše 12 000 novinárov z 80 krajín aktuálne informovalo celý kultúrny svet o 80 000 nových knižných vydaniach. Uskutočnilo sa množstvo sprievodných podujatí – autorské čítania, hudobné vystúpenia a filmové projekcie: tohto roku ich prebehlo v celom Nemecku počas trvania veľtrhu dokopy asi 3 000. Aj preto je frankfurtský knižný veľtrh dôležitým celospoločenským a kultúrnym faktorom a je neporovnateľný s akýmkoľvek iným knižným veľtrhom na svete. Počet vystavovateľov oproti minulému roku vzrástol približne o jedno percento. Obrat knižného odvetvia zostal toho roku asi na úrovni predchádzajúceho.

Ako čestný hosť sa tento rok predstavil arabský svet. Reprezentovali ho spisovatelia, umelci a, samozrejme, knihy – nielen v obrovskej, klasicky vybudovanej knižnici jednotlivých štátov a autorov, ale aj vo vydavateľstvách. Vonku v „stanoch” si návštevníci prezerali historické zbrane, typické ošatenie, vybavenie a zariadenie arabských obydlí. Frankfurtský knižný veľtrh zostáva však predovšetkým veľtrhom autorov. Tentoraz ich prišlo vyše 1 000 – z toho 200 z krajín arabského sveta. Arabskí spisovatelia a umelci ponúkli svetu pomerne diferencovaný obraz: kým minulý rok v nemeckých prekladoch vyšlo len 12 – 15 diel arabských autorov, toho roku to bolo 50.

V roku 2004 sa literatúra predstavila po prvý raz na viacerých fórach na rôzne témy. Vystavovatelia aj publikum to veľmi uvítali, a tak sa v tejto línii v modifikovanej forme pokračovalo aj tentoraz. Na fórach s témami vzdelanie, inovácia, beletria, detská kniha, film a televízia a medzinárodný dialóg vystúpilo množstvo účastníkov z celého sveta. V minulom roku pribudlo PREKLADATEĽSKÉ CENTRUM, toho roku po prvý raz CENTRUM PRE FOTOGRAFOV.

Na populárnej MODREJ POHOVKE sa predstavilo viacero autorov a osobností: veľkému záujmu sa tešili Helmut Karasek, Paul Nizon, Peter Sloterdijk, Bodo Kirchhoff, Rafik Schami, ale aj Udo Jürgens a Piere Brice.

Mierovú cenu prebral v Kostole sv. Pavla maďarský autor Pétér Esterházy.

Vydavatelia a kníhkupci v Nemecku predstavili verejnosti aj nový inovatívny projekt burzového zväzu: od budúceho roku budú v spolupráci s viacerými partnermi udeľovať novú nemeckú literárnu cenu. Podobne ako má Anglicko Bookerovu cenu, bude mať odteraz aj Nemecko konkurencieschopnú cenu za najlepší po nemecky napísaný román roka. A už teraz sú všetci zvedaví, kto bude jej prvým nositeľom. Vie sa však, že čestným hosťom budúcoročného veľtrhu bude Kórea.

Literárne informačné centrum pripravilo už tradične spoločný slovenský stánok našich vydavateľov a novinkou bol prehľadný katalóg vydavateľstiev. Ďalej LIC zabezpečilo prezentáciu slovenského filmu Jesenná (zato) silná láska režisérky a scenáristky Zity Furkovej, nakrúteného podľa rovnomennej poviedky Rudolfa Slobodu, a v spolupráci s českými partnermi prehliadku ukážok zo starších slovenských a českých filmov. Obidve prezentácie odborne uviedol filmový kritik Martin Ciel. Vo frankfurtskom Pressclube v centre mesta sa predstavil spisovateľ Anton Baláž čítaním z románu Tábor padlých žien, spojeným s prezentáciou ukážok z rovnomenného filmu režiséra Laca Halamu. Pozornému prítomnému publiku odpovedal na viaceré zvedavé otázky, týkajúce sa vzniku diela, ako aj zaujímavej problematiky tohto úspešného groteskno-tragikomického románu: „prevýchovy” prostitútok na uvedomelé občianky v období po roku 1948.