Vychádza júnové číslo Knižnej revue!

Aktuálne číslo prináša texty o tých najčerstvejších knihách: Priznané prózy Jána Johanidesa, Morytáty či Černozem.

 

Júnové vydanie Knižnej revue už na predných stranách prináša čerstvú správu o medzinárodnom úspechu slovenskej literatúry: laureátkou Medzinárodného literárneho festivalu v slovinskej Vilenici sa v týchto dňoch stala Mila Haugová. V zosobnení slovenskej autorky tak žne úspech samotná poézia. Je to správa, ktorá poteší. Poézia zďaleka nie je na ústupe u nás ani vo svete, a to je podstatné.Svedčí o tom aj nová zbierka poézie Márie Ferenčuhovej Černozem, ktorú okrem našich čitateľov už zaregistrovali aj v Česku. O zážitku z jej čítania prinášame text popredného českého básnika Petra Borkovca.

Zámerom šiesteho čísla Knižnej revue je upozorniť na pestrú kolekciu skutočne skvelých publikácií z aktuálnej vydavateľskej várky. Čo titul, to nekaždodenná udalosť. Zaumienili sme si priniesť celú paletu uvažovania o takých rozdielnych knihách.

Literárne informačné centrum, napríklad, vydalo svoju júnovú novinku, knihu Daniela Heviera o tom, ako číta prózy Jána Johanidesa. V rozhovore s Dušanom Taragelom sa autor vyznáva: „Pri Johanidesovi, rovnako ako pri Bachovi, záleží na každej správnej note, na každom slove.“ 

Dva roky po nečakanom odchode spisovateľa Petra Krištúfka sa na knižné pulty dostala jeho nová kniha, zbierka trinástich poviedok, ktorá je dôkazom celoživotného záujmu autora o hororový žáner. Viac o knihe s názvom Morytáty píše Krištúfkov blízky priateľ Dado Nagy.   

O odvahe prekladateľky Evy Kenderessy a ambicióznosti vydavateľa OZ Brak, vďaka ktorým sa dostáva k slovenským čitateľkám a čitateľom román Solenoid Mirceu Cărtăresca, považovaného za rumunského kandidáta na Nobelovu cenu, píše Tamara Mikulová. 

Aj nový titul pre deti z pera Veroniky Dianiškovej je výnimočný. Jej Pirátske rozprávky sa stali podľa mienky Dominiky Petríkovej „veľrybou medzi knihami“. 

Dozviete sa aj o vyše 440-stranovej monografii, ktorá mapuje 58 rokov umeleckej práce legendárneho grafického dizajnéra Milana Veselého. Veríme, že vás oslovia i dva pozoruhodné tituly svetových autorov Heinricha Heineho či Andreja Beleho, žánrový opus Tomáša Horvátha aj pravidelne bohatý recenzný blok.

     Príjemné čítanie, milé čitateľky a milí čitatelia.