Vychádza novembrové číslo Knižnej revue!

Na obálke novembrového čísla, v ktorom si okrem iného pripomíname výročie Nežnej revolúcie, je dielo Smrečina Rastislava Podobu. 

V novembri si pripomíname výročie Nežnej revolúcie. Ako sa naplnili jej ideály a kam sa slovenská spoločnosť za 34 rokov posunula, sme sa opýtali našich autoriek a autorov. Ich odpovede sa nečítajú ľahko, no medzi rozčarovaním a skepsou nájdeme aj odhodlanie.

Peter Darovec si v rozsiahlej štúdii vzal na mušku výnimočnú výpravnú publikáciu Literárne krajiny Bratislavy – obraz mesta po roku 1918, ktorá spája akademickú pedantnosť s otvorenosťou voči širokej čitateľskej verejnosti.

Nová Knižná revue sa venuje aj čerstvému laureátovi Nobelovej ceny Jonovi Fosseovi. V rozhovore s jeho manželkou a prekladateľkou do slovenčiny Annou Fosse nahliadneme do spôsobu života tejto nezvyčajnej domácnosti, ale dozvieme sa napríklad aj o autorovom vzťahu k Slovensku a jeho priateľstve s Pavlom Vilikovským. V ďalšom texte rozoberá Fosseho všestrannú tvorbu Miroslav Zumrík.

Prinášame aj tri ďalšie rozhovory: so slovenskou prozaičkou píšucou po taliansky Janou Karšaiovou, ktorej debut Zamatový rozvod sa dostal medzi finalistov ceny Strega, so španielskym ilustrátorom Joanom Negrescolorom, ktorý do detských picturebookov prináša dôležité sociálne a politické témy, a s ukrajinským spisovateľom Andrijom Ľubkom, ktorý na svojom spisovateľskom profile na facebooku vyzbieral viac ako milión eur na terénne autá pre armádu.

Príjemné čítanie!