Apolónia

Príbeh jednoduchej ženy z prelomu 18. a 19. storočia, ktorá sa dostane do sveta šľachticov a náručia mladého grófa.

Kto dokáže pochopiť dušu ženy, aj keď je sprvu priezračne čistá? A kto všetko tie záhady jej života, hoci sa na prvý pohľad zdajú jasné, keďže spoločným menovateľom

a hybnou silou konania ženy je – láska. Tá cudná, plachá, tá búrlivo vášnivá pri ktorej sa zatemňuje mozog a podlamujú kolená, no i tá absolútne odovzdaná a odovzdávajúca sa, bezbrehá a nekonečná – láska materinská.

Od počiatkov sveta sa umelci snažia načrtnúť jej obraz a s mužskou zanovitosťou sa do tejto syzifovskej roboty vrhajú znovu a znovu. Vo svete, i u nás.

Svoj pohľad nám ponúka i L. O. Rosa. Jeho Apolónia vo svojich osemnásti rokoch z lásky k rodičom opúšťa domov i svoj rodný horský kraj, aby ich v službe v cudzom svete aspoň trochu odbremenila od každodenných starostí. Ten svet je vyčačkaný nádherou pozlátky, ktorá ju očarí a omámi. Nádhera kaštieľa i strojená noblesa odumierajúceho šľachtického sveta na prelome minulého a nášho storočia. Ale aj nádhera nežných slov mladého pána grófa Jóžiho, ktorým vo svojej neskúsenosti uverí, až mu napokon podľahne. Podľahne mu z lásky, lebo naivne uverí v jeho lásku. Trpko, pravdaže, za svoju slabosť zaplatí, ale na dne pokorenia nájde novú silu pre život v láske materinskej. A v porozumení tých, ktorí ju majú radi.

Príbeh plný napätia i dobrodružstiev, lásky a nepokoja, hľadania istôt v živote i krutých pádov. A predsa príbeh optimistický, lebo ukazuje, že v človeku je veľa síl, ktoré mu umožnia prekonať vše zlé. Aj keď bolesť v srdci celkom nevymizne.

Vydavateľstvo

Počet strán

203

Jazyk vydania

Slovenský jazyk

Rok vydania

1995

Typ diela

Próza

Druh diela

83 Román. Novely. Poviedky

Jazyk originálu

Slovenský jazyk

Poradie vydania

1.

Miesto vydania

Bratislava

ISBN

80-900484-9-8