Cinka

Životopisné rozprávanie o zlatomoravskej Cinke, ktorá podobne ako Cinka-Panna z Gemera, nádherne hrala na husliach, cimbale a iných nástrojoch.

Životný príbeh Cinky je plný vášní už aj preto, že v jej žilách koluje horúca cigánska krv. Ak miluje, miluje vášnivo, ak si niečo zaumieni, pre splnenie svojho urobí všetko na svete. Je hriešna, ale aj čistá, lebo čistý je jej cit.

L. O. Rosa nám v románe Cinka ponúka pestrofarebný obraz zo života Cigánov – Rómov na prelome storočia. V plastickom obraze, v ktorom nájdeme nielen zvláštny spôsob života kočujúcich, ale aj viacero ich tajuplných zvykov, napríklad obrad cigánskeho krstu, nás vťahuje do dramatických osudov rodu Percovcov, ktorí majú radi život a – hudbu. Patrí k ich životu ako vzduch, ako chlieb. Alebo ako – láska. Pravdaže, láska vášnivá, tá najvášnivejšia. Nad ňu vyššia je už iba – láska k deťom. Tak je to aj u Cinky. Miluje svojho muža, ale v milostnom opojení podľahne barónovi Kufnerovi. Keď si uvedomí váhu svojho hriechu, z ktorého sa zrodí krásna dcéra Lassia, snaží sa potlačiť svoje ženské túžby po nehe a milovaní, celú svoju životnú energiu vrhne do naplnenia svojho cieľa, ktorý pre ňu znamená aj očistenie: hoci v biede, no vychováva svoje štyri deti k takému majstrovstvu v hudbe, že sa z nich stane známa kapela, ktorá si uznanie získava nielen na panských dvoroch Ponitria, ale aj v Prešporku, Budapešti a Viedni.

Ale život málokedy býva spravodlivý a neraz do tichej radosti pridá kvapku horkého blenu. Ešteže nešťastie dokáže spájať príbuzné srdcia.

 

Vydavateľstvo

Jazyk vydania

Slovenský jazyk

Rok vydania

1995

Typ diela

Literatúra faktu

Jazyk originálu

Slovenský jazyk

Miesto vydania

Bratislava

Druh väzby

Brožovaná