Vlčice zo Sernovodska

Dve krvavé koloniálne vojny, ktoré vyústili do diktatúry Ramzana Kadyrova pod patronátom Vladimira Putina – taká je cena, ktorú zaplatilo Čečensko na prahu 21. storočia za svoje vzopretie a volanie po samostatatnosti. Spisovateľka a reportérka Irena Brežná bola pri tom od začiatku.

Vojnová reportérka v Čečensku je posadnutá detailami, opisuje nielen zločiny na civilnom obyvateľstve, ale aj mŕtve kravy a pitie čaju z rozbitých šálok, všíma si nielen skazu, ale aj odpor a reflektuje novinársku etiku.

Text vydavateľa:

Osud Čečenska prežila na vlastnej koži, zžila sa s ním a svoje reportážne texty publikovala v najprestížnejších nemeckých a švačiarskych médiách. Vypálené dediny, odkryté masové hroby, najprv štátny terorizmus Kremľa a potom aj ten čečenský, trpiaci a zomierajúci civilní obyvatelia, znásilnené a ponížené ženy i muži – taký obraz Čečenska nám ponúka v knihe Vlčice zo Sernovodska. Čečensko, táto malá kaukazská krajina od nás nie je ďaleko a strašné udalosti sa tu neodohrali tak dávno – aj preto sa nás týkajú a budú sa týkať čoraz viac. Je tu však istá nádej. Stále sú tu ľudia, ktorí sa nenechali umlčať. Rozprávajú. Svedčia. Ony. Ženy v šatkách. Vlčice zo Sernovodska. A Irena Brežná medzi nimi.Literárna reportáž s podtitulom Zápisky z rusko-čečenskej vojny zachytáva viac ako 20 rokov trvajúci zápas Čečenska o nezávislosť od slovensko-švajčiarskej spisovateľky, reportérky a publicistky (1950).

Ukážka z diela

Vydavateľstvo

Počet strán

168

Jazyk vydania

Slovenský jazyk

Rok vydania

2016

Typ diela

Literatúra faktu

Druh diela

841 Literatúra faktu

Jazyk originálu

Nemecký jazyk

Poradie vydania

1.

Edícia

Prekliati reportéri

Miesto vydania

Krásno nad Kysucou

ISBN

978-80-89845-67-5

Druh väzby

Brožovaná