Vpád: rok na stavbe HUKO

Kniha reportáží zo stavby Hutného kombinátu pri Košiciach. Mladý komunistický novinár Ladislav Mňačko v rokoch 1951 a 1952 často pobýval na jeho výstavbe a pre denník Pravda písal reportáže o tejto stavbe. Celá stavba skončila v roku 1953 fiaskom a bola zastavená.

"Ladislav Mňačko, mladý slovenský novinár a publicista, známy už viacerými svojimi knižne vydanými reportážami aktuálneho obsahu, zachycuje v tejto publikácii premenu východného Slovenska, podmienenú priemyselnou výstavbou. Treba totiž vedieť, že východné Slovensko patrí medzi priemyselne najzaostalejšie oblasti našej republiky, no Hutný kombinát neďaleko Košíc – skrátene HUKO – bude ohniskom rozvoja priemyslu, ktoré premení tvár celého tohto kraja. Pri budovaní našej socialistickej vlasti bolo prvoradou úlohou zabezpečiť jej industrializáciu, čoho prvou podmienkou je výstavba a rozvoj ťažkého priemyslu, najmä však strojárenstva a hutníctva. A tu sa ukáže dôležitosť HUKO, lebo už r. 1953 bude vyrábať železo a r. 1955 vyrobí milión ton surového železa a vyše milióna ton ocele. Prirodzene, takáto gigantická stavba nášho socializmu hneď od počiatku pripútala pozornosť a okrem množstva článkov, štúdií a fejtónov venuje sa jej teraz samostatná knižná publikácia.
Základným motívom tejto knihy je vpád stavbárov do Košického kraja v čase začiatkov Trate družby a Hutného kombinátu a úspešné rozvinutie gigantickej stavby socializmu – HUKO. Autor po načrtnutí situácie zo života na východnom Slovensku všíma si predovšetkým vývoj vzťahov ľudí k stavbe HUKO a potom sa zaoberá ľuďmi samými, ktorí HUKO budujú, ich radosťami a ťažkosťami, ich prácou, i životom v novom prostredí veľkého kolektívu. Publikácia je kompozične mozaikou mnohých príbehov, všetky však organicky smerujú k ústrednej téme, k osvetleniu dôležitosti výstavby Hutného kombinátu, a tým vlastne tvoria uzavretý celok. Napísaná je veľmi sviežo a živo." (text na obálke)

Vydavateľstvo

Počet strán

165

Rok vydania

1952

Typ diela

Próza

Druh diela

83 Román. Novely. Poviedky

Poradie vydania

1.

Edícia

Aktuality zv. 81

Miesto vydania

Bratislava

Druh väzby

Brožovaná