O inštitúcii

Múzeum Janka Kráľa vzniklo v roku 1955 a od roku 1961 sídli v bývalom župnom dome (tzv. Seligovský dom). Časť zbierok získalo delimitáciou z vtedajšieho Múzea Slovenského krasu a presunom materiálov o básnikovi Jankovi Kráľovi z Matice slovenskej v Martine. Múzeum sa vo svojej zbierkotvornej činnosti zameriava na dokumentovanie historických a literárnych tradícií Liptova a dejín mesta Liptovský Mikuláš. Múzejné zbierky sú z väčšej časti literárneho charakteru a viažu sa k významným osobnostiam pôsobiacim v meste Liptovský Mikuláš a jeho okolí a k významným historickým udalostiam spojených s mestom (J. Tranovský, M. Blaho, M. M. Hodža, G. Fejérpataky-Belopotocký, S. Bohdan Hroboň, J. Kráľ, A. Stodola, I. Stodola, J. Jánošík, M. Rázus, M. Rázusová-Martáková, spolok Tatrín, Žiadosti slovenského národa). Od roku 1992 sa múzeum profiluje ako mestské múzeum, čo výrazne ovplyvňuje jeho zbierkotvorné aktivity. Múzeum zhromažďuje predovšetkým dokumenty týkajúce sa dejín mesta a osobností kultúrneho, spoločenského a politického života. Prvá stála expozícia bola sprístupnená v roku 1970 v Seligovskom dome. Zbierkový fond múzea obsahuje 9 521 ev. čísel, čo je 11 117 kusov. Múzeum má početnú príručnú knižnicu a bohatú historickú knižnicu. Na prízemí budovy sa nachádzajú výstavné sály, kde sa konajú krátke výstavy. 

Expozícia Kapitoly z histórie mesta Liptovský Mikuláš, otvorená v novembri 1994, dokumentuje históriu mesta od jeho založenia roku 1286 až do skončenia 2. svetovej vojny. Nachádzajú sa tu listiny, viažúce sa k založeniu mesta, postaveniu gotického kostola, k zemianskej rodine Pongrácovcov, reformácii, vyhláseniu mesta za sídlo Liptovskej župy, rozvoj cechov a remesiel, školstva, ale aj priemyslu. Viacej pozornosti je venované obdobiu 19. stor., keď mesto bolo centrom kultúrneho a spoločenského života. Exponáty a dokumenty približuejú aj ďalšie významné udalosti a medzníky v živote mesta, ktoré sa zapísali do dejín celej krajiny. 
otvorené: utorok - piatok 8,00 - 16,00 hod.,  sobota 10,00 - 16,00 hod., nedeľa 10,00 - 17,00 hod.

Expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa je umiestnená na starej evanjelickej fare, kde pôsobil ako kňaz M. M. Hodža. V auguste 1844 založený kultúrno-osvetový spolok Tatrín a 10. mája 1848 spísané Žiadosti slovenského národa, prvý slovenský národnopolitický program. Charakter tých čias približujú jednotlivé exponáty - štýlový dobový nábytok, knižné muzeálie, predmety dennej potreby. Budova fary bola postavená v roku 1788, je zapísaná do zoznamu kultúrnych pamiatok. Možnosť premietania videofilmov z národnej histórie. 
Adresa: Tranovského ul. 8 tel: 044 / 552 25 46, 552 25 54
Otvorené: utorok - piatok 8,00 - 16,00 hod. V sobotu a nedeľu len ohlásené návštevy - tel.: 044 /5522 554.

Expozícia Rázusovie dom sa nachádza v rodnom dome spisovateľov Márie Rázusovej-Martákovej a Mertina Rázusa vo Vrbici, dnes súčasť Liptovského Mikuláša. Expozícia približuje bytovú kultúru obyvateľov Vrbice, ktorí bolli garbiarmi, roľníkmi a pltníkmi. Fotografie a trojrozmerné predmety pripomínajúce život a dielo súrodencov Rázusovcov. V prednej časti domu, ktorú pristavili neskôr, je galéria významných vrbických rodákov - Jána Borbisa, Jozefa Janču, Pavla Kunu, Pavla Socháňa, Jána Volka, P. P. Z. Vrbického a ďalších. Expozíciu dopĺňajú hospodárske budovy v zadnej časti dvora.