11.05.2017 18:00
Trvanie do: 11.05.2017
KC Dunaj, Nedbalova 435/3 811 01 Bratislava
Podujatie

100 rokov fínskej nezávislosti v literatúre

Literárny klub predstaví v priestoroch Galérie KC Dunaj prvé tohtoročné číslo Revue svetovej literatúry, ktoré sa zameriava na fínsku literatúru a reflektuje významnú udalosť - sté výročie nezávislosti Fínska.

Zostavovateľka časopisu Zuzana Drábeková siahla po ukážkach z rôznych období. Vybrala zástupcov modernizmu fínsko-švédskeho (Hagar Olssonová, Solveig von Schoultzová) či fínskeho (Veijo Meri), ale aj Claesa, fínskošvédskeho literárneho „exhibicionistu“ Henrika Tikkanena či irackého spisovateľa Hassana Blasima, ktorý síce píše po arabsky, ale už trinásty rok žije vo Fínsku. Diela niektorých z autorov v preklade do slovenčiny ešte nevyšli (Hagar Olssonová, Runar Schildt, Yrjö Kokko a Helvi Juvonenová). Zo súčasných autorov prináša Revue po prvý raz poviedky Tuomasa Kyröa, Marsihy Rasi-Koskinenovej a ďalších. Je tu vojnová próza, ale tiež rozprávky, ktoré majú čo povedať deťom aj dospelým (klasická rozprávka, ktorú napísal Yrjö Kokko), literárne autobiografie aj básne velikána Larsa Huldéna či Mirkky Rekolovej.

O spomínaných autoroch, rôznych fázach obdobia fínskej nezávislosti aj o rozmanitých tendenciách vo fínskej literatúre sa budú rozprávať zostavovateľka Zuzana Drábeková, redaktorka Gabriela Magová a prekladatelia fínskej literatúry.

Večer bude moderovať Zuzana Golianová.