27.06.2023 19:00
Libresso Books & Coffee, Hlavná 29, Prešov
Podujatie

Absynt naživo: Magdaléna Rojo v Prešove

Zažite Absynt naživo s našou autorkou Magdalénou Rojo a spoznajte príbehy Žien, ktoré zostali.
Migrácia nie je len o odchode človeka za hranice. Neoddeliteľnou súčasťou tohto fenoménu sú aj ženy a deti, ktoré zostali v domovských krajinách po tom, ako odišli ich muži, otcovia či synovia. Čo je s nimi?
Ako vyzerajú ich bežné dni od Mexika, cez Senegal, Etiópiu, Indiu, až po Rumunsko či Slovensko? A aké vedú životy zoči-voči globálnym výzvam, ktoré prinútili ich mužov k odchodu?
Slovenská novinárka Magdaléna Rojo tieto ženy dlhodobo navštevovala a ich každodenný život plný obáv a neistoty odkrýva vo svojej debutovej knihe reportáží s názvom Ženy, ktoré zostali.
 
Nezmeškajte jedinečnú príležitosť spoznať tieto nezvyčajné osudy s Magdou v prešovskom Libresso.
 
Magdaléna je reportérka na voľnej nohe zaoberajúca sa predovšetkým globálnymi problémami ako sú migrácia či klimatická kríza a témami porušovania ľudských práv vo svete, práv žien a pôvodných obyvateľov. Venuje sa pomalej žurnalistike, čo znamená, že v krajinách, o ktorých píše, dlhodobo žije, aby porozumela kontextu, v ktorom sa odohrávajú životy miestnych a zároveň si získala ich dôveru.
 
Ženy, ktoré zostali je dlhodobý multimediálny projekt – spoločná práca Magdalény s jej manželom Noelom, ktorý celý proces fotografuje. Svoje fotografie už vystavoval na niekoľkých výstavách v Bratislave či v Košiciach.
 
Vstup zdarma
 
Diskusia je súčasťou festivalu Absynt naživo, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.