11.10.2023 19:00
Libresso books & coffee
Podujatie

Andrzej Stasiuk v Prešove: Absynt naživo

Zažite Absynt naživo s Andrzejom Stasiukom.
 
Na bočných cestách, ďaleko od nablýskaných centier slávnych európskych miest, sa dejú tie najzaujímavejšie veci. Andrzej Stasiuk to dobre vie. Vo svojej legendárnej cestopisnej knihe Cestou do Babadagu nás pozýva na potulky po tých najzabudnutejších kútoch strednej a východnej Európy – bez mapy a bez presného cieľa; autom, vlakom, či autostopom.
 
Vydajte sa s nami a s Andrzejom na cestu po zabudnutých kútoch Európy; do ospalých maďarských dediniek, kde sa dávno zastavil čas, alebo do delty Dunaja, odkiaľ sa dá už iba vrátiť späť. V Stasiukových rukách totiž naberá slovo „cesta“ celkom nové významy.
 
Andrzej Stasiuk je oceňovaný poľský spisovateľ, básnik, publicista a vydavateľ. Je autorom takmer tridsiatky kníh, medzi nimi nájdeme prózu, cestopisy, poéziu, zbierky fejtónov i dramatické diela. Po slovensky mu vyšlo viacero kníh. Zbierky poviedok Dukla (BAUM 2004, preložil Jozef Marušiak) a Haličské poviedky (Slovart 2008, preložil Jozef Marušiak), román Taksim (Slovart 2011, preložila Marianna Petrincová), zbierku dramatických diel Čakanie na Turka (Modrý Peter 2013, preložil Peter Himič) a naposledy cestopis Východ (Slovart 2017, preložil Tomáš Horváth).
 
V češtine okrem toho vyšiel jeho autobiografický román Jak jsem se stal spisovatelem (Prostor 2004, preložil Václav Burian), stredoeurópsky knižný duet s ukrajinským spisovateľom Jurijom Andruchovyčom Moje Evropa (Periplum 2009, preložili Václav Burian a Tomáš Vašut) a román Bílá vrána (Paseka 2012, preložila Martina Bořilová). Cestopisno-memoárová kniha Cestou do Babadagu (Absynt 2023, preložil Karol Chmel) patrí medzi jeho najpopulárnejšie a najprekladanejšie diela. V roku 2005 za ňu dostal najprestížnejšie poľské literárne ocenenie Nike.
 
Diskusia je súčasťou festivalu Absynt naživo, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.