06.12.2023 19:00
Podujatie
Kácečko

Autor Timothy Garton Ash: Čo sa stalo so strednou Európou?

Dejiny Európy sa často píšu ako dejiny Británie, Francúzska či Nemecka. Aké by to však bolo, ak by sme sa na ne pozreli aj očami Poliakov, Čechov, Slovákov či Maďarov? A aké by to bolo, ak by sme do nich začali zapájať aj osobné príbehy našich rodín a blízkych - disidentov, vojakov, bežných občanov?
 
Timothy Garton Ash je britský historik, esejista a profesor európskych dejín na Oxfordskej univerzite. Venuje sa predovšetkým súčasným dejinám strednej a východnej Európy so špecializáciou na revolúcie v roku 1989 či transformáciu krajín postsovietskeho bloku. Na túto tému mu vychádza kniha Domoviny, v ktorej ponúka prehľad najvýznamnejších udalostí, ktoré sa odohrali v povojnovej Európe, a pripomína všetky jej triumfy a pády.
 
Diskutovať s ním bude Veronika Munk, ktorá pracuje v Denníku N na pozícii riaditeľky pre inovácie a nové trhy. Študovala sociológiu, mediálne štúdiá a kultúrnu antropológiu. Žurnalistike sa venuje viac ako dvadsať rokov. Žije v Budapešti a v Bratislave a do diskusie sa zapojí pohľadom na moderné dejiny strednej Európy, obzvlášť Maďarska.
 
Moderuje Martin M. Šimečka, komentátor Denníka N.
Diskusia bude prebiehať v anglickom jazyku bez tlmočenia.