04.04.2018 17:00
Knihy LIC, Námestie SNP 12, Bratislava
Podujatie

Básne SK/CZ 2017 Marek Grajciar/Matěj Lipavský

Literárne informačné centrum a literarnyklub.sk vás pozývajú na pokračovanie pravidelných autorských čítaní ocenených autorov súťaže Básne SK/CZ 2017, na ktorých sa počas marca a apríla v priestoroch Knihy LIC predstavia českí i slovenskí finalisti. V stredu 4. apríla 2018 o 17:00 tvoria aktuálnu autorskú dvojicu básnici Marek Grajciar a Matěj Lipavský.

„Chcem byť všadeprítomný
no nakoniec nie som ani tam“
- MG

Marek Grajciar: Narodil sa, šiel do školy, zaľúbil sa. V návale citov napísal zopár básní. Niekoľko ľudí mu naznačilo, že nie sú dobré, tak s tým prestal. Skúsil napísať pár poviedok. Niekoľko ľudí mu naznačilo, že nie sú úplne zlé. Potom ho vzali na scenáristiku a napísal zopár scenárov. Na rovinu mu povedali, že nie sú dobré, ale jedným dychom dodali, že akýsi potenciál v ňom je. Napísal pár ďalších poviedok a dostal cenu. Pridal zopár scenárov, dostal za ne na nájom. Po rokoch sa odhodlal a znovu napísal niekoľko básní. Teraz sedí a snaží sa vytvoriť krátke a výstižné bio. Premýšľa a maže, no nedarí sa. Nakoniec si skúsi predstaviť seba ako protagonistu cudzieho príbehu, ale pomôže to len trochu…

„mám ještě čas říct a udělat
všechno co můžu jenom já“
-ML

Matěj Lipavský: Narodený na jar 1985 v Prahe. Vyštudoval AVU (ateliér J. Sopka a I. Korpaczewského; ateliér J. Zeithammla ). Básne a iné texty publikoval v časopisoch Souvislosti, Listy či Přítomnost. Je zastúpený v antológiách Nejlepší české básně 2015, Pomlčky v těle: Sešit 1 (Fra). V roku 2016 mu nakladateľstvo Host vydalo prvotinu Nika. Je spoluautorom (spolu s Pure Beauty) výtvarnej časti komiksovej novely CHYBA podľa románu M. Šindelka. Príležitostne (spolu s Terezou Chlaňovou) spolupracoval na prekladoch ukrajinskej poézie (Plav 1/2011). Ukážky z jeho výtvarných prác, napríklad Zemní kapličky (spolu s Jakubom Lipavským) publikoval v Revolver Revue. Je členom Spolku pro vnitřní obnovu krajiny. Zúčastnil sa na stretnutiach Děkujeme za Vaše Básně 2017 na zámku Kratochvíle. Je ženatý.

Moderuje Michal Tallo.
Vstup voľný.

Podujatie z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia a partneri Literárne informačné centrum a České centrum v Bratislave.