11.04.2018 17:00
Knihy LIC, Námestie SNP 12, Bratislava
Podujatie

Básne SK/CZ 2017 Simona Racková/Veronika Kolejáková

Literárne informačné centrum a literarnyklub.sk vás pozývajú na ďalšie autorské čítania slovenských a českých finalistov súťaže Básne SK/CZ 2017. Túto stredu  11. apríla tradične o 17. hodine v priestore Knihy LIC predstavia svoju tvorbu laureátky dvoch posledných ročníkov Básní. Sú nimi Simona Racková, víťazka Básní SK/CZ 2017 a Veronika Kolejáková, víťazka Básní 2016. 
Pripravené sú aj analýzy oboch básnických cyklov, ktoré špeciálne pre túto príležitosť napísal český básnik a kritik Marek Torčík.

Moderuje Michal Tallo.
*Vstup voľný*„Oreo a pareo. Souzvuk. Vychutnej si náhodné
spojení, takových ještě bude, píšu ti,
protože ještě nevím, kdo jsi: nenahraditelný.“
Simona Racková (*1976)
poetka, redaktorka, editorka a literárna kritička, vedie recenznú rubriku literárneho časopisu Tvar. Recenzie publikuje pod menom Simona Martínková Racková. Vyštudovala český jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte UK. Bola editorkou ročenky Sto nejlepších českých básní 2012 (Host, 2012) a dvojdielnej Antológie českej poézie (dybbuk, 2007 a 2009). Publikovala zbierky Přítelkyně (Literární salon, 2007), Město, které není (2009, bibliofilie s linoryty Pavla Piekara), Tance (Dauphin, 2015) a Zatímco hlídací psi spí (Dauphin, 2017). Víťazka Drážďanskej ceny lyriky 2016. Jej básne boli preložené do deviatich jazykov. Žije v Prahe. Celý život se venuje tancu, teraz najmä flamencu.

 

„Zmazať červené pero, čiernu fixku
poznámky o tom, že sa nemá rád,len sa rád pýta
Orientovať sa podľa svetových strán“

Veronika Kolejáková (*1978) 
Vyštudovala psychológiu na FiF UK a divadelnú dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Donedávna pôsobila ako pedagogička na Divadelnej fakulte VŠMU (psychológia, analýza dramatického textu). Popri dramaturgickej činnosti sa venovala prekladu odbornej literatúry (R. Schechner, P. Brook). V súčasnosti pracuje ako scenáristka a psychologička v slobodnom povolaní. Básne publikovala v rokoch 1998 a 2013 v časopisoch Dotyky a Glosolália. Žije v Bratislave.

Podujatie z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia a partneri Literárne informačné centrum a České centrum v Bratislave.