09.10.2021 18:00
Rómerov dom, Bratislava
Podujatie

Básne SK/CZ - vyhlásenie výsledkov a uvedenie knihy Úchopový inštinkt

11. ročník československej literárnej súťaže Básne SK/CZ 2021 hodnotila porota v nasledujúcom zložení: slovenská literárna teoretička a prekladateľka Ivana Hostová, česká prekladateľka Sylva Ficová, slovenská poetka a publicistka Dominika Moravčíková a český básnik a kritik Tomáš Gabriel. Hodnotenie prebiehalo anonymne, porota mala k dispozícii iba číselné kódy, ktoré k príspevkom priradil organizátor. Z tých porota vybrala 10 rovnocenných finalistov a finalistiek; z nich jeden či jedna získa hlavnú cenu, honorovanú sumou 500 euro. Zvyšných 9 finalistov a finalistiek získa prémiu v hodnote 100 euro. Týchto desať príspevkov bude následne publikovaných v reprezentatívnom zborníku.
Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v sobotu 9. októbra o 18:00 v Rómerovom dome v Bratislave. Zároveň bude naživo streamované na facebookovej stránke Básne - literárna súťaž. Desať obálok s menami bude otvárať časť poroty, vyhlásenie moderuje koordinátor súťaže Michal Tallo.
Po vyhlásení bude nasledovať uvedenie básnickej zbierky Richarda L. Kramára Úchopový inštinkt, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve BRAK.
Nová zbierka Richarda L. Kramára je básnickou mapou identity v pohybe. Úchopový inštinkt do slovenskej poézie prináša jazykovo vybrúsenú a obsahovo originálnu poéziu, ktorá sa nebojí experimentovať; v duchu toho najlepšieho nielen z tradície anestetickej poézie (avšak s nezameniteľne vlastnou originálnou poetikou) skúma komplexné a krehké témy vnútorného vývoja a prerodu subjektu projektovaného aj do fyzickej telesnosti so špecifickým odstupom, ktorý autorovi umožňuje hĺbkový ponor do emocionality bez akéhokoľvek nadbytočného pátosu: moje telo je objet trouvé / jeho telo vystupuje z krajiny. Zbierka Úchopový inštinkt predstavuje Richarda L. Kramára ako mimoriadny hlas mladej slovenskej poézie.
__
Podujatie organizuje OZ literarnyklub.sk s podporou Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.