07.10.2022 19:00
Malý Berlín, Štefánikova 4, Trnava
Podujatie

Beseda s autorom / Tahar Ben Jelloun: Med a blen

Pozývame vás na literárny večer so spisovateľom Taharom Benom Jellounom, ktorý prišiel na Slovensko predstaviť svoju novú knihu Med a blen.
 
Jeho druhá kniha preložená do slovenčiny je tragickou drámou rodiny zničenej sexuálnym predátorom. Napísaná je podľa skutočných udalostí.
 
Opisuje rozpadávajúci sa vzťah starnúcich manželov Mourada a Maliky, ktorý úplne rozvráti samovražda ich šestnásťročnej dcéry Samie, obete pedofila. Samia sa z desivého zážitku nedokáže spamätať a rozhodne skoncovať so životom. Rodičia sa dozvedia o dcérinom desivom zážitku až po jej smrti z jej denníka. Viad, mladý emigrant z Mauritánie, prináša do chátrajúceho domu i manželského vzťahu nový závan života.
 
TAHAR BEN JELLOUN je jedným z najprekladanejších francúzskych spisovateľov marockého pôvodu. Takmer celé svoje literárne dielo vytvoril vo francúzštine, hoci jeho rodným jazykom je arabčina. Pochádza z Fezu v Maroku, študoval na francúzskom bilinguálnom lýceu v Tangieri a neskôr filozofiu v Rabate. Ako dvadsaťšesťročný sa presťahoval do Francúzska, kde ukončil štúdium na Sorbonne. V roku 1985 ho preslávil román L'Enfante de Sable (Dieťa piesku) a v roku 1987 mu udelili cenu Prix Goncourt za román La Nuit Sacrée (Svätá noc). Získal aj mnoho ďalších významných ocenení a v roku 2008 mu francúzsky prezident Nicolas Sarkozy udelil štátne vyznamenanie Rad čestnej légie za kultúrny a spoločenský prínos pre Francúzsko a bol viackrát nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru.
 
Vstup je voľný.
Tlmočenie do slovenčiny je zabezpečené.
Moderuje Alexandra Jurišová.
 
Za podporu ďakujeme aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko, Trnavské rádio.