04.06.2017 10:00
Trvanie do: 04.06.2017
Divadlo Aréna
Podujatie

BRaK 2017 - štvrtý ročník najväčšej medzinárodnej prehliadky knižného umenia na Slovensku

 Posledný deň Bratislavského knižného festivalu (BRaK) vám ponúka nasledovný program:

Nedeľa 4. júna

 10.00 Loft / BRaKfast: Géraldine Alibeu (FR)

Francúzska ilustrátorka a porotkyňa ceny BABA – Bratislava Book Award vstúpila do oblasti knižnej tvorby po štúdiu na Vysokej škole úžitkového umenia v Štrasburgu. Hoci je známa najmä ako úspešná autorka ilustrácií kníh, vydaných vo viacerých európskych krajinách, v rovnakej miere a s rovnako originálnym prístupom sa venuje aj keramike a tvorbe animovaných filmov. Podujatie sa koná v spolupráci s Literárnym informačným centrom a projektom Transbook

Visegrad Book Forum

 11.00 Loft / Samuel Čarnoky (SK)

Prvým príznakom záujmu košického typografa o písmená a ich tvary bola niekoľkoročná skúsenosť s graffiti a streetartom. Neskôr nasledovalo štúdium grafického dizajnu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, kde dnes Samo Čarnoky pôsobí ako pedagóg. Na tejto pôde sa zrodila aj publikácia Súčasná tvorba písma na Slovensku, ktorá získala minulý rok Národnú cenu za komunikačný dizajn.

 12.00 Loft / Dušan Barok (SK)

Slovenský intermediálny umelec Dušan Barok sa pohybuje na hranici umenia, spoločenských vied a informačných technológií. Ako kľúčový aktér bratislavskej nezávislej scény stál na prelome tisícročí pri zrode časopisu 3/4 revue, festivalu Multiplace a celého radu ďalších projektov. Najznámejším z nich je Monoskop, rozsiahla online databáza avantgardných publikácií a materiálov o médiách a umení. Momentálne pôsobí ako výskumný pracovník na Amsterdamskej univerzite.

 13.00 Loft / Birgit Weyhe (D)

Ilustrátorka a autorka grafických noviel, rodáčka z Mníchova, strávila mladosť v Ugande a Keni. Po návrate do Nemecka študovala literatúru a históriu, neskôr k nim pridala ilustráciu. Svoje skúsenosti z Afriky programovo spracúva aj vo svojej tvorbe – jej najnovšia knižka Madgermanes o osudoch „gastarbeiterov“ z Mozambiku v niekdajšej DDR bola vyhodnotená ako najlepší nemecký komiks uplynulého roka.

 14.00 Loft / Svein Størksen (S)

Nórsky ilustrátor a knižný dizajnér založil v roku 2007 spolu s Kristin Roskifte vydavateľstvo Magikon, zamerané na vizuálne náročné knihy, komiksy a obrázkové knihy pre deti. Pod rovnakou značkou pravidelne publikuje aj katalógy s prácami súčasných nórskych ilustrátorov. Počas prezentácie na BRaK-u bude reč nielen o jeho ceste k vlastnému tvorivému a vydavateľskému výrazu, ale aj o fenomenálnom rozkvete knižnej kultúry v Škandinávii.

 15.00 Loft / Daniel Majling

Počas práce na dramatizáciách veľkých diel ruskej literárnej klasiky sa dramaturgovi Slovenského národného divadla Danielovi Majlingovi stala zvláštna vec. Od istého momentu si k nemu začali po večeroch nachádzať cestu príbehy, ktoré síce slávne ruské diela v mnohom pripomínali, ale od ich „čítankových“ verzií sa predsa len v podstatnej miere líšili. Zozbierané texty preto radšej odniesol do nemenovaného vydavateľstva, kde ich ako zostavovateľ vydal pod súborným názvom Ruzká klazika.

Nedeľa 4. Júna

11.00 Galéria: Géraldine Alibeu
12.30 Galéria: Adam Wójcicki
14.00 Galéria: Art Studio Agrafka: Romana Romanyšyn, Andrij Lesiv

Podujatie sa koná v spolupráci s Literárnym informačným centrom a projektom Transbook.