17.05.2018
Trvanie do: 20.05.2018
Pisztoryho palác, Štefánikova 25, Bratislava
Podujatie

BRaK - Bratislavský knižný festival

Streda 9. 5. - Piatok 18. 5.

Codex Seraphinianus - Najpodivnejšia kniha sveta

Výstava s ukážkami z legendárneho diela talianskeho dizajnéra Luigiho Serafiniho Codex Seraphinianus, encyklopédie imaginárneho sveta, ktorí mnohí radia medzi najzvláštnejšie, ale aj najkrajšie knihy sveta. 

Miesto: Barokové nádvorie Univerzitnej knižnice v Bratislave, Ventúrska 11, dostupná pre užívateľov knižnice v čase otváracích hodín

Štvrtok 10. 5.

 18.00 David Grossman v rozhovore s Michalom Hvoreckým

Svetoznámy izraelský autor, ktorého knihy sú preložené do 36 jazykov. Zo slovenských prekladov čitatelia poznajú najmä román Žena, ktorá uteká pred správou a nateraz poslednú knihu Vojde kôň do baru (obe vyd. Artforum), za ktorú získal spisovateľ minulý rok prestížnu cenu Man Booker International.

 

Miesto: Park na Svoradovej ulici (v prípade zlého počasia kníhkupectvo Artforum na Kozej ulici)

 

Štvrtok 17. 5.

17.00 Vernisáž: Laurent Moreau (galéria Francúzskeho inštitútu)

Napriek mladému veku patrí jeho meno k najúspešnejším francúzskym ilustrátorských značkám vo svete. Na konte má viacero autorských kníh a ešte viac spoluprác s poprednými autormi literatúry pre deti. Slovenským čitateľom (nielen tým najmenším) sa nedávno predstavil v adaptácii slávnej Kiplingovej Knihy džungle (vyd. Monokel), ktorú vytvoril spolu so spisovateľkou Véronique Ovaldé.  


 18.00 Vernisáž: Jiří Šalamoun (galéria Univerzitnej knižnice) 

Kto by nepoznal Maxipsa Fíka, jednu z najsympatickejších zvieracích postáv československého animovaného filmu. Jiří Šalamoun však okrem nej vytvoril desiatky ďalších charakterov v desiatkach krásnych kníh a dnes právom patrí medzi legendy stredoeurópskej knižnej ilustrácie. Na výstave nájdete prierez jeho grafickou a ilustrátorskou tvorbou.


19.00 Vernisáž: Anne-Margot Ramstein (galéria Art Books Coffee)

 Jej ilustrácie nájdete v knihách, ale aj na stránkach slávnych francúzskych časopisov ako Le Monde, George, alebo DADA. Spoľahlivo ich rozpoznáte vďaka neopakovateľnému štýlu, v ktorom dominuje hravosť, farebnosť a až živelná radosť z tvorby. Presvedčte sa o tom na samostatnej výstave tejto výnimočnej francúzskej umelkyne.  

Piatok 18. 5.

Pisztoryho palác

19.00 Reinhard Kleist v rozhovore s Michalom Hvoreckým & performance

Najmä vďaka nemu je Nemecko významným bodom na svetovej mape komiksu. Zaujímajú ho osudy výnimočných umelcov, z ktorých viacero stvárnil aj vo svojich knihách – medzi inými Elvisa Presleyho, Johnnyho Casha či naposledy Nicka Cavea. Práve komiksový životopis kultového hudobníka s názvom Mercy on Me (vyd. Monokel) bude základom komiksovo - hudobnej performance, na ktorej ožijú nielen kresby z komiksu, ale aj hudba Nicka Cavea v podaní Roba Pospiša, Martina Sillaya, Juraja Šušaníka, Petra Raitla, Romana Harvana a Jozefa Luptáka.

 

Vstupné: 2 eurá (na celý festival, s výnimkou filmových predstavení)

 

Kino Film Europe

 

17.30 Krotká (Sergej Loznica, 143 min.)

Jedného dňa sa ruskej žene, ktorá žije v zapadnutej dedinke, vráti balíček, ktorý poslala svojmu uväznenému manželovi. Vystrašená a plná obáv sa vydáva na pitoresknú cestu do odľahlej časti krajiny, kde stojí väzenie, pre mnohých však skôr nedobytná pevnosť. Čaká ju byrokratická absurdita, vierolomné charaktery zo spoločenskej spodiny, krivdy, násilie i poznanie, že väzenie nekončí stenami a ostnatými drôtmi, ale pokračuje ďaleko za ich hranice.

20.30 Perverzný sprievodca ideológiou (Sophie Fiennes, 134 min.)

Brilantné spojenie slovinského filozofa, mysliteľa Slavoja Žižku, britskej dokumentaristky Sophie Fiennes a ich invenčnej interpretácie ideológie.

(vstupné 4 eurá / film)

 

Sobota 19. 5.

Pisztoryho palác

10.00 – 19.00 Vydavateľský trh

10.00 - 22.00 Výstavy v paláci: Iveta Merglová, Dávid Soboň, Jindřich Jeníček, Art Studio Agrafka, Luigi Serafini

13.00 – 19.00 Workshopy (komiks, letterpress, sieťotlač a knižná väzba)

10.00 Bublina naživo: Edu drama – Bookobrazy.

Interaktívne čítanie a hry s časopisom Bublina.


11.00 Bublina naživo: hudobno - textársky workshop s Vecom, Tomášom Hudákom a Katkou Málikovou

Aj vy si s každou novou Bublinou najskôr vypočujete a zaspievate pesničku, ktorá vznikla špeciálne pre tento časopis? A premýšľali ste niekedy o tom, že by ste si nejakú vytvorili aj sami? Pri jej písaní vám na BRaK-u pomôžu známy raper Vec so stand-up komikom Tomášom Hudákom a pri jej zhudobnení zase skvelá speváčka Katka Máliková.


13.00 Masterclass: Laurent Moreau

Pohľad do tvorivého sveta jedného z najvychytenejších francúzskych ilustrátorov súčasnosti, ktorý sprevádza jeho samostatnú výstavu v galérii Francúzskeho inštitútu.


13.45 Masterclass: Anne-Margot Ramstein

Ďalší nezameniteľný zjav na silnej francúzskej ilustrátorskej scéne. Masterclass Anne-Margot Ramstein, počas ktorého predstaví výber z knižnej, aj voľnej ilustrácie, je sprievodným podujatím k jej výstave v galérii Art Books Coffee.    


14.30 Gonçalo M. Tavares v rozhovore so Zuzanou Golianovou

Nobelista José Saramago o ňom povedal, že v takom mladom veku nemá právo písať tak dobre a označil ho za budúceho laureáta Nobelovej ceny. Alberto Manguel ho považuje za jedného z najambicióznejších spisovateľov 21. storočia. Jeho román Jerusalem sa ocitol v európskom vydaní sprievodcu po najlepších knihách dejín „1001 kníh, ktoré musíte prečítať, kým zomriete“. Slovenským čitateľom sa zatiaľ predstavil v trojici krátkych príbehov z desaťdielnej série Štvrť (Pán Valéry, Pán Henri a Pán Juarroz; vyd. Portugalský inštitút) a teraz uvedie Gonçalo M. Tavares aj jej pokračovanie.


16.00 Hassan Blásim v rozhovore s Máriom Gešvantnerom

Rodák z irackého Bagdadu sa pred literatúrou venoval predovšetkým filmu. Jeho politicky angažované a voči režimu kritické filmy vyvolali pozornosť irackých tajných služieb a neskôr ho prinútili krajinu opustiť. Jeho poviedkový debut Blázon z Námestia slobody (2009) bol v roku 2010 navrhnutý na ocenenie Independent Foreign Fiction Prize (ktorá neskôr splynula s Man Booker International). To však nakoniec získal až za druhú zbierku poviedok Iracký Kristus v roku 2014 ako vôbec prvý arabský autor. Dielo Hassana Blásima je preložené do dvadsiatich jazykov napriek tomu, že v niektorých arabských krajinách je zakázaným autorom. Slovenský preklad knihy Blázon z Námestia slobody (vyd. BRaK) predstaví autor spolu s jej prekladateľom, orientalistom Marekom Brieškom.


17.30 Luigi Serafini v rozhovore s Petrom Uličným

Je to jedna z najkrajších, najpozoruhodnejších, ale aj najzvláštnejších kníh, aké kedy vznikli. Codex seraphinianus, encyklopédia imaginárneho sveta, je majstrovským dielom talianskeho výtvarníka a dizajnéra Luigiho Serafiniho. Vďaka tajomnému jazyku, neznámemu písmu a surreálnym kresbám, je predmetom fascinácie čitateľov už takmer štyri desaťročia. Ako vznikala, čo ju inšpirovalo a čím tak fascinovala množstvo nadšencov, ktorí sa ju pokúšali rozlúštiť?


19.00 Liao I-wu v rozhovore s Martinom M. Šimečkom

Štyri roky väzenia za jedinú báseň. To je príbeh Liao I-wua, čínskeho spisovateľa, hudobníka a disidenta, ktorý sa touto formou rozhodol vyjadriť svoj nesúhlas s vládnucim režimom vo svojej krajine. Silnú osobnú výpoveď zachytil v knihe Pre jednu a sto piesní (vyd. Absynt), ktorá vychádza v čase, keď sa o slobode slova a médií hovorí opäť veľmi intenzívne aj u nás.

A4 - priestor súčasnej kultúry

21.00 Žadan & Sobaki (koncert)

Hviezda ukrajinskej literatúry Serhij Žadan a jeho sedemčlenná hudobná úderka z industriálneho Charkova. Pripravte sa na naozaj divokú rock'n'rollovo - skapunkovú smršť!

Vstupné: 2 eurá (na celý festival, s výnimkou filmových predstavení)

Kino Film Europe

18.00 Ďaleko od ľudí (David Oelhoffen, 102 min.)

Alžírsko 1954. V období plnom nepokojov a násilia sa na cestu cez pohorie Atlas vydáva zvláštna dvojica mužov: dedinčan Mohamed (Reda Kateb), obvinený z vraždy a učiteľ európského pôvodu Daru (Viggo Mortensen), ktorého vybrali ako eskortný doprovod obvinineného k súdu. Prenasledovaní jazdcami, ktorí túžia po okamžitom treste pre Mohameda a pomstychtivými dedinčanmi, musia obaja muži čeliť guľkám, zúriacej vojne , zime a ďalším nebezpečenstvám, aby si vybojovali slobodu.

20.30 20 000 dní na zemi (Iain Forsyth, Jane Pollard, 96 min.)

Hudobný dokument o jednej z najfascinujúcejších a najtajomnejších postáv hudobného a filmového sveta. Invenčná dokudráma predstavuje austrálskeho speváka, textára, príležitostného skladateľa, básnika a herca ako ústrednú postavu, ale zároveň aj ako spolukonšpirátora. Dokumentuje jeho umelecké pôsobenie a prináša príbeh jeho 20 000-dňového pôsobenia na planéte.


(vstupné 4 eurá / film)

Nedeľa 20. 5.


Pisztoryho palác


Visegrad Book Forum


10.00 – 17.00 Vydavateľský trh

10.00 - 17.00 Výstavy v paláci: Iveta Merglová, Dávid Soboň, Jindřich Jeníček, Art Studio Agrafka, Luigi Serafini

13.00 – 17.00 Workshopy (komiks, letterpress, sieťotlač a knižná väzba)


10.00 Tereza Říčanová: Čierna pani

Horor pre deti o živote záhadnej panej s čiernou tvárou, lakovaným kočiarom a dvomi psami s kovanými obojkami. Čiernobiely príbeh, ktorý čerpá z autorkinej knižnej predlohy 12 malých hororov (vyd. Baobab) pobaví deti aj dospelých, pretože koniec dobrý, všetko dobré... Alebo nie?


11.00 Tereza Říčanová: Obrazy sveta

Vyrob si svoj vlastný svet z obrazových máp Terezy Říčanovej! Strihaj, lep a debatuj s ilustrátorkou nad vytvorenými dielami a hlavne si nenechaj ujsť jedinečnú príležitosť rozstrihať cudziu knižku!


12.00 Jiří Dvořák: Rastlinopis

Prečo na akácii žijú mravce, prečo žihľava pŕhli, prečo z cibule štípu oči? Musia mať rastliny korene v zemi? Aká bola prvá rastlina na svete, kto vypestoval mandarínku bez kôstok a je pravda, že najdrahšiu kávu na svete kakajú cibetky? Spýtajte sa autora Rastlinopisu (vyd. Artforum) – krásnej ilustrovanej knižky o flóre okolo nás.


13.00 Iveta Merglová: Ema sa má

Ema je hlavná hrdinka ilustrovaných príbehov Ivety Merglovej, českej dizajnérky a víťazky prvého ročníka ceny BRaK – Bratislava Artist´s Book Award. Po šesťtýždňovej rezidencii v Novej Cvernovke si Ema začala žiť vlastným životom, najskôr na sociálnych sieťach, neskôr v úspešnej crowdfundingovej kampani a vďaka nej teraz aj v krásnej obrázkovej knižke (vyd. BRaK).

 

14.00 Viktor Horváth: Môj tank

Mohol by to byť Forrest Gump východného bloku. Prostý, no politicky uvedomelý nadporučík Maďarskej ľudovej armády je pri všetkom dôležitom, čo sa v roku 1968 v našom geografickom priestore deje: pri príprave plánu invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, tajných schôdzkach s Kadárom a Brežnevom či pri poľovačke s Dubčekom. Knihu úspešného maďarského spisovateľa, ktorá vychádza naraz v štyroch jazykoch krajín Vyšehradskej štvorky, predstavia spolu s autorom Silvester Lavrík, Petr Minařík a Renáta Deák.


15.30 Spomienka na Petra Krištúfka

Priatelia a spolupracovníci spomínajú na spisovateľa a filmára, ktorý v apríli tragicky zahynul pri autonehode.


17.00 Ľubo Burgr: Ali Ibn Rachid

Knižné vydanie textov divadelníka a lídra skupiny Ali Ibn Rachid (vyd. KK Bagala) uvádzajú Laco Teren, Laco Kerata a Koloman Kertész Bagala. Hudba: Ľubo Burgr.

 

Vstupné: 2 eurá (na celý festival, s výnimkou filmových predstavení)

 

Kino Film Europe

16.00 Zbohom jazyku (Jean-Luc Godard, 70 min.)

Pilier francúzskej novej vlny Jean-Luc Godard bol pravdepodobne najvplyvnejším filmárom povojnového obdobia. Počas celej svojej tvorivej kariéry intenzívne a šokujúco narúšal kontinuitu filmového deja a nabúraval dovtedy zaužívaný systém filmovej výroby, distribúcie a exhibície, ktorý podliehal konvenciám Hollywoodskej továrne na sny. Vytvoril úplne nový vzorec filmovej tvorby. O svojom poslednom filme s lingvistickým názvom Zbohom jazyku vyjadril: „Je to o mužovi a jeho žene, ktorí si už navzájom nerozumejú, pretože nerozprávajú rovnakým jazykom.“


17.30 Faust (Alexander Sokurov, 134 min.)

Film slávneho a experimentátorského ruského režiséra Alexandra Sokurova, ktorý diváka vtiahne do sveta dávno minulých dôb, je strhujúcou púťou, plnou poetických i drsných záberov. Sokurovov zvláštny film naliehavo poukazuje na ľudské slabosti a chyby a znovu objavuje „Fausta“ ako hlboko ľudský príbeh.

20.30 Válek /s účasťou tvorcov/ (Patrik Lančarič, 131 min.)

 Dokumentárny film o jednej z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia. Básnik a politik Miroslav Válek (1927 – 1991) bol výraznou osobnosťou, ktorá v uplynulom storočí natoľko poznamenala slovenskú kultúru, že nevyrovnať sa s ňou by znamenalo ponechať bez reflexie jej nezanedbateľnú časť. Dodnes je považovaný za jednu z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, spojenú s mnohými legendami a kontroverziami. Tvorcovia filmu sa snažia pátrať po koreňoch týchto kontroverzií. Významnú, priam determinujúcu úlohu v jeho životnom príbehu zohrala doba, ktorá poznamenala vývoj celej našej krajiny a osudy všetkých jej obyvateľov. Film je zodpovedným a objektívnym príspevkom k reflexii Válkovej osobnosti. Základným východiskom filmu je Válkov vnútorný rozpor. Rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Rozpor medzi intímnym a verejným a naopak.


(vstupné 4 eurá / film)


Utorok 22. 5. 

18.00 Kitty Crowther

Príďte sa ponoriť do sveta čarovných príbehov Kitty Crowther! Na konte tejto svetoznámej ilustrátorky je viac ako 40 kníh pre deti, preložených do mnohých svetových jazykov. Za svoju tvorbu získala ocenenie Astrid Lindgren Memorial Award, ktoré je akýmsi „Oscarom“ vo svete knižnej ilustrácie.

Miesto: Kalab, Zámocká 5


Štvrtok 24. 5. 

18.00 Jéremie Fischer

Vychádzajúca hviezda francúzskej ilustrácie. Rád experimentuje s tradičnými grafickými technikami a tvarmi. Profesionálne sa venuje sieťotlači, pracuje na knižných projektoch a editoriálovej ilustrácii.

Miesto: Kalab, Zámocká 5