02.09.2020 17:00
Dom kultúry Zrkadlový háj, Rovniankova 3, Bratislava
Podujatie

Čau o piatej: Dado Nagy číta Kolbasa

ČAU O PIATEJ
Dado Nagy číta Karlosa Kolbasa
 Čau o piatej je cyklus dramatizovaných a autorských čítaní zo súčasnej slovenskej literatúry.
V novootvorenej literárnej kaviarni v Dome kultúry Zrkadlový háj privítame na prvom septembrovom čítaní Dada Nagya.
 Dado Nagy vyštudoval FFUK v Bratislave - odbor angličtina a ruština. Pracoval s dvoma prestávkami ako redaktor a moderátor Literárnej revue v Rádiu Twist. Autorsky a moderátorsky sa podieľal na literárnych reláciách v STV (Litera, Silná káva, Literárne oko).
Vydal knihu parodických kuchárskych receptov - Slepačie polievky pre otrlých (Sofa, 1996) Je moderátorom a organizátorom viacerých literárnych podujatí. Účinkoval v hrách divadla GUnaGU.
Je spoluautorom (s Petrom Krištúfkom) medzinárodne úspešného filmového projektu Rota pomalého nasadenia. Kompletné scenáre RPN vyšli vo vydavateľstve Bloomberg Press v roku 2004 a v roku 2006 vychádzajú vo vydavateľstve LCA vystrihnuté a nepoužité scény RPN s ilustráciami Erika Šilleho.
Meno autora Karlosa Kolbasa je v slovenských literárnych kruhoch známe už celé desaťročie. Je pravidelne oceňovaný v rámci viacerých literárnych súťaží a do slovenskej prózy vniesol doslova nový vietor. Karlos Kolbas predstavuje svet, kde veľa nádeje ani životného optimizmu nezostalo – jediná šanca na prácu je spojená so zberom dreva, priekupníctvom, kontrolou kotolne, zberom železného šrotu alebo námezdnou stavebnou prácou v zahraničí. Opisuje svet na periférii záujmu verejnosti stojaci v medzičase medzi zabudnutím a zánikom. Jeho výstižnou metaforou sú staré nefunkčné budovy z obdobia socializmu, ktoré už nespĺňajú štandardy EU a neoplatí sa ich ani zbúrať.
"Krčma je v jednej budove s miestnym kulturákom, a tak všetci - dedinčania, poctiví murári, ale aj paštekari a ignoranti, všetci jednou nohou v kriminále - už poznajú tajomstvá všetkých. Drsné poviedky Karlosa Kolbasa o živote za hranicou mestskej skúsenosti sú nevhodné pre detských čitateľov."
 Príďte prežiť príjemné posedenie pri dobrom čaji, kávičke a v umeleckej atmosfére.

INFORMÁCIE
Dom kultúry Zrkadlový háj / 02.09.2020 / 17:00 - 18:00 / voľný vstup
Podujatie organizuje OZ literarnyklub.sk v spolupráci so  Kultúrne zariadenia Petržalky v rámci projektu literarnyklub.sk.
Podujatie finančne podporili hlavný partner Fond na podporu umenia a partneri Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislava a LITA, autorská spoločnosť.